Bu haberi 35. Sayı'da, 50. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 749 kişi tarafından okundu.
ATIK YAĞLAR YAKITA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin de (HKÜ) destek verdiği proje kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından toplanan bitkisel atık yağlar lisanslı atık yağ toplama firmalarına veriliyor.

Atık yağların çevreye verdiği zararın önlenmesi, kanalizasyon sistemlerinin tıkanması, yer altı sularının kirlenmesi ve atık yağların arıtma tesisi maliyetlerini artırması gibi faktörlerin oluşumunun engellenmesi hedeflenen projede, pilot bölgedeki (incilipınar mah) evler tek tek gezilerek bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

HKÜ öğrencilerinin de bulunduğu ekip, apartman içlerine ve ulaşabildikleri yerlerde atık yağların zararını anlatarak, broşür ve ve afiş dağıtıyor.

Atık yağların suya, kanalizasyona dökülmeden toplanması ve halkın bilinçlenmesi amaçlanan proje çerçevesinde, atık yağlarını teslim etmek isteyen vatandaşların Alo 153 vela 444 28 45 numaralı telefonu aranması istendi.

Telefon üzerine adrese giden ekibe atık yağları teslim eden vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çevreci projeye katkı sunanlara teşekkür etti.

Öte yandan vatandaş, üniversite, sanayi, restoran ve daha bir çok yerden alınan atık yağlar, yetkili ve lisanslı firmalara veriliyor. Atık yağlar, bu tesislerde işlenerek yakıta dönüştürülüyor. 

Bazı bölgelerde pilot olarak hayata geçirilen projenin, daha geniş çaplı olarak yaygınlaşması hedefleniyor.

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ