Bu haberi 37. Sayı'da, 64. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 803 kişi tarafından okundu.
Ankaralı Galericilerin sorunları dağları aştı, çözümü için hükümet ve belediyelerden adım bekliyoruz

İstihdam yaratıp vergi veren Galerici Esnafının birçok sorunla baş etmek zorunda olduğunu belirten Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan, oluşturdukları bu Sivil Toplum Kuruluşu vasıtası ile Galerici esnafının baş etmek zorunda olduğu tüm sorunların çözümü için çalışacağını ifade etti.

-Sorunlar-

ANODER Başkanı Kalkan, Ankaralı Galericilerin başlıca sorunları şöyle sıraladı:

-Galericiliği herhangi bir vergi kaydı ve bir işyeri olmaksızın herkes yapabilmekte,

-Araç temininde sıkıntılar artmakta,

- KDV Oranı ile ilgili sorunlar esnafımızı zor durumda bırakmakta ve galerici ile al-satcılar arasında haksız bir durum oluşturmakta,

-İnternet satışları kayıt altına alınmadığından haksız rekabet oluşmakta,

-Tramer Kayıt Sorgulamaları (5664 mesaj hattı)  müşterileri tam olarak bilgilendiremediğinden işlerimize engel olmakta ve sorunlar yaratmakta,

-İnternet aracı firmaları, maalesef bizi doğru dürüst temsil edip hakkımızı arayan bir sivil toplum örgütümüzün olmayışından cesaret bularak üyelik yenileme ücretlerini % 300 – 400 gibi keyfi artışlar yapmakta ve durum galericiye kaybettirirken aracı firmaya haksız bir kazanç sağlamakta,

-Esnaf kitlesi olarak maalesef hala kamuoyunda güvenilirliğimiz tartışılmakta ve esnafımızla alakası olmayan bir iki kendini bilmezin yaptığı yanlışlıklar tüm Ankaralı Galericilere mal edilmekte, …

-Çözüm Önerileri-

Bu ve benzeri sorunların çözümü ile ilgili gerek il gerekse devlet yöneticileri ile gerekse de özel sektör temsilcileri ile görüşmeler yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini belirten Kalkan, sorunların çözümü için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

-Oto galeri işleten yerlerin belirli standartlara ulaşabilmesi ve kayıtsız çalışanları engellemek açısından Oda kaydı, asgari sermaye oranı ve asgari işyeri alanı gibi bazı kriterlerin oluşturulması amacıyla meslek odaları ve hükümet ile temaslarda bulunulmalı.

-Otomobil servislerinde bilgili, konusunda uzman kişilerin çalışması gerektiği ve bu açığında kapatılabilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü, Meslek Lisesi Müdürlüğü ve Üniversiteler bünyesinde çalışmalar yapılmalı.

-Oto galericilerin araçlarını satarken tüketicilerin doğru bilgi elde edebilmesi ve satıcıların zarar görmemesi amacıyla araçların sigorta kayıtlarında pert kaydının görünmemesi, bunun yerine hasarın şiddetine göre ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı gibi derecelendirilmiş daha makul ifadelerin yer almasını sağlamak amacıyla bir takım çalışmalar yapılmalı.

-Oto galeri işi yapan ve vergilerini ödeyen galerilerin rahatsız olduğu bir başka sorun olarak karşımıza çıkan internetten araç satışına ilişkin, dolandırıcılığın engellenmesi, satışların kayıt altına alınarak vergilendirilmesi, satışlarda TC kimlik numarası ile satışın zorunlu hale getirilmesi gibi bazı kriterler oluşturularak ilgili makamlar nezdinde girişimlerde bulunulmalı.

-İkinci el otomobil alış-satışlarının güvenli hale getirilmesiyle ilgili olarak da çalışmalar yapılmalı. Yetki belgesiyle ilgili ilgili Bakanlıklara girişimlerde bulunmalı. Oto galericileri yetki belgesi ile alım-satım yapmalı. Böylece hem vatandaş burada güvenli alışveriş yapacak hem de sektör vergisiz algısız ve güvensiz ayaküstü satış yapan kişilerden korunmuş olacak.

-İnternet satışları ile ilgili düzenleme yapılmalı.

-Oto galerilerinin araç satışlarında maruz kaldığı KDV haksızlığını gidermek için gerekli düzenlemeler yapılmalı.  

-Vatandaşların sıklıkla sorunlar yaşayıp dolandırıldığı, internet üzerinden satış, al-satçılar ve oto pazarları gibi ertesi gün muhatapsız satışlar yerine Galerilerden üzerinden oto alım satımlarının özendirilmesi üzerine çalışmalar yapılmalı. 

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ