Bu haberi 45. Sayı'da, 42. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 549 kişi tarafından okundu.
KARSAN, BURSA’NIN EN ÇEVRECİ TESİSİ SEÇİLDİ!

BOSİAD’ın bu yıl ikincisini düzenlediği “Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması” kapsamında Karsan, 52 firma içinden seçilerek ödül almaya hak kazandı.

 

Türk otomotiv sanayinde 50’inci yılını kutlayan Karsan, Hasanağa fabrikasıyla Bursa’nın en çevreci tesisi ödülünü aldı. Bursa Valiliği’nin desteğiyle Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’ kapsamında Karsan, 52 firma içinden seçilerek ödül almaya hak kazandı. Ödül töreni; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Vali Vekili İbrahim Avcı’nın katılımıyla 1 Haziran 2016, Çarşamba günü Bursa Hilton’da düzenlendi. Törende Karsan’ı Mühendislik ve Teknoloji Müdürü Tayyar Tuğutlu temsil etti.

Yarışma; OSB bünyesindeki firmaların hem mevzuat gereği, hem de gönüllü olarak yaptıkları çalışmaları duyurmaları ve çevreye katkılarını beyan ederek bu konuda bir farkındalık yaratmaları amacıyla düzenlendi. Bursa’daki OSB’lerin tamamının katılabileceği bu yarışmayla; çevre altyapısını kurmuş, üretim ve hizmet faaliyetlerinde hem mevzuat hem de uygulamada gerçek bir çevreci yaklaşım sergileyen sanayi tesisleri arasından en duyarlı olanların seçilmesi amaçlandı. ‘Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’ kapsamında üç ayrı kategoriden oluşan yarışmaya; Bursa genelinde toplam 52 firma katılım gösterdi ve sadece yedi firma değerlendirme komisyonu tarafından saha ziyaretine değer görüldü.

Toplamda yedi temiz üretim uygulama örneği sunan Karsan’ın, bu uygulamalar içerisinden TNV (boyahane enerji geri kazanım sistemi) ve atık mastik geri kullanım uygulamaları komisyon tarafından öncelikli olarak değerlendirildi. Yapılan değerlendirme neticesinde Karsan, Kategori-1 ‘Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler’ kapsamında ödüle layık bulundu. Plaketin yanısıra ödül alan üç firma, mini elektrikli araç ve bir yıl boyunca tesislerinde yer alacak ‘Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi’ flamasının da sahibi oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Karsan CEO’su Murat Selek; “Bugün Karsan, üretim kalitesiyle, gücü dünya devleri tarafından kabul görmüş, Türk otomotiv sanayiinin en köklü firmalarından biri konumunda. İnovasyon, teknoloji ve çevre odaklı yaklaşımımız doğrultusunda geliştirdiğimiz araçlarımızla her zaman sektörde fark yaratmayı amaç edindik. Bursa’nın en çevreci tesisi seçilmiş olmamız bizler için büyük bir gurur kaynağı. Çevre dostu tesisimiz ile her zaman daha iyi bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz”.

Karsan ‘Sınırsız Ulaştırma Çözümleri’ vizyonu doğrultusunda 6 metreden 18 metreye uzanan geniş bir yelpazede ürün geliştirip üretiyor. Bursa’nın en çevreci tesisi ödülünü alan; 90 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 200 bin metrekarelik Hasanağa fabrikası tek vardiyada yılda 18.200 adet araç üretme kapasitesine sahip. Bugün Karsan markalı toplu taşıma ailesinin JEST, ATAK ve STAR’dan oluşan tüm üyeleri Hasanağa fabrikasında üretiliyor. 12m ve 18m Menarini marka otobüsler de IIA (Industria Italiana Autobus/ İtalyan Otobüs Endüstrisi) lisansıyla üretiliyor. 2015 Nisan ayından itibaren de aynı fabrikada Hyundai H350 serisi araçların (panelvan, minibüs ve kamyonet) seri üretimi gerçekleştiriliyor.

Kısaca Karsan

1966 yılında kurulan Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet göstermiş, 1998’de İnan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil olmuştur. 1981 yılından itibaren %100 yerel sermayeyle ticari araç üreten bir firmadır. 2009 yılında belirlediği “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda, binek araçtan otobüse, minivandan ağır kamyona geniş bir yelpazede ürün geliştirip üretmeyi hedefleyen Karsan; bugün Bursa’da yer alan modern ve esnek tesislerinde lisans altında Hyundai Motor Company’ye ait H350 model panelvanları, minibüs ve şasi kamyonetleri, IIA’ya (Industria Italiana Autobus) ait Menarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST, Karsan ATAK ve Karsan STAR araçları üretmektedir. Bu ürünlerin Türkiye’deki pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini ise Karsan Pazarlama aracılığı ile yürütmektedir. 2016 yılı Mart sonu itibariyle 1.182 kişinin çalıştığı Karsan, İSO’nun (İstanbul Sanayi Odası) yaptığı araştırmaya göre 2013 yılı "Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 151. sıradan 93. sıraya yükseldi. Karsan, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 100 marka arasında 44. sırada yer aldı. Halka açık bir Şirket olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören Karsan’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) kayıtlarındaki fiili dolaşımdaki pay oranı 2016 yılı Mart ayı itibariyle %35'tir.

TÜM HABERLER
ajans365.com.tr