Bu haberi 52. Sayı'da, 30. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 1019 kişi tarafından okundu.
DAHA İYİ HAREKETLİLİK BİZİM İÇİN BİR GÖREVDİR

Dünyada dijitalleşme trendiyle mobil kanalların kullanımı hızla artıyor. Global firmalar da mobil teknolojileri kullanarak daha hızlı büyümek ve ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek istiyor.

Michelin Grubu her bir lastik pazar segmentine ilaveten seyahat ve hareketlilik ile ilgili hizmetlerde de ön planda yer alıyor ve bu sayede teknolojik liderliğini, yenilik kapasitesini, yüksek kaliteli ürün ile hizmetlerini ve güçlü markalarını kuvvetlendirerek sürdürmeye devam ediyor.

Michelin Lastiklerinin bir projesi olarak hayata geçirilen Yükle Gitsin’in fikir sahibi ve İnovasyon Lideri Alpay Selçuk: ”Dünyanın hızla dijitalleştiği çağımızda nakliye sektörü de bu değişime ayak uydurmak durumunda. Türkiye’deki ticari taşımaların %25’i boş kat edilen kilometreler, ülke içinde çalışan kamyonlar dolu gidip ya yarı dolu dönüyor ya da gittikleri yerde çok fazla bekleyip, zaman kayberek verimlilik ve karlılıklarından kaybediyorlar. Bizler buradan yola çıkarak nakliye sektöründe verimliliği arttırmak için YükleGitsin’i geliştirdik.” diyerek projeyi özetledi.

“Yükle Gitsin” 2016 yılında nakliyecilerden 35.000 uygulama indirme aldı ve aynı sürede yaklaşık 2500 yükveren firmaya ulaştı

Nakliyeciler ile yük veren firmaları aracısız bir dijital platformda buluşturan YükleGitsin 2015 yılında ilk testlerini yaptıktan sonra 2016 yılı Nisan ayında canlı yayına geçti. 2016 yılında 9 aylık süreçte kullanıclarından büyük beğeni toplayan YükleGitsin platformu; nakliyecilerden 35.000 uygulama indirme aldı ve aynı sürede yaklaşık 2500 yükveren firmaya ulaştı. YükleGitsin’in diğer İnovasyon Lideri ve isim babası Mesut Uçar  platformu şu şekilde tanımlıyor: “Yük veren firmalar, kendilerine özel tasarlanmış olan web sayfamız yuklegitsin.com üzerinden sistemde ücretsiz hesap oluşturuyorlar. Oluşturulan bu hesap YükleGitsin tarafından onaylandıktan sonra firmalar sistemde yük taşıtma ihalesi açıyorlar. Diğer tarafta akıllı telefon uygulamamıza üye olan nakliyeciler yük veren firmaların açmış oldukları yük ihalelerine yine uygulamamız üzerinden komisyonsuz ve aracısız bir şekilde taşıma teklifleri veriyorlar. Açılan ihalelere nakliyecilerden gelen teklifleri değerlendiren yük veren firmalar kendilerine en uygun nakliyeciyi seçiyorlar. Yük veren firma ve nakliyeci, YükleGitsin vasıtası ile aracı olmadan anlaşarak taşımayı gerçekleştiriyorlar.”

YükleGitsin, sisteme kayıtlı olan nakliyecileri büyük bir titizlikle ve özellikle tüm Türkiye çapında kayıtlı kamyon kooperatiflerinden seçmekte ve onaylamaktadır. Sisteme kayıt olmak isteyen tüm nakliyeciler YükleGitsin tarafından istenen zorunlu belgeleri  temin ediyorlar.

Yükle Gitsin taşıdığı yükleri, 100.000 TL’ ye kadar ücretsiz sigortalıyor ve  tüm taşıma GPS üzerinden online olarak takip edilebiliyor. Nakliyeciler,“Acil Boşum”, ve “Boş Kamyon” ilanı  sayesinde  dönüş yüklerini, henüz gidecekleri lokasyona ulaşmadan, bulundukları ortamdan,örneğin evlerinden rahatlıkla  bulabiliyorlar.

Yükle Gitsin İnovasyon Lideri Alpay Selçuk: “Yaptığımız yeniliklerin amacı, varolan offline sistemi dijital ortama taşımak ve bugün yüz yüze yapılan işlerin tamamını bilgisayar ve akılllı telefonlarını kullanarak daha verimli yapılmasını sağlamaktır. Bu sebeple platformumuza özellikle yük veren firmaların ihtiyacı olan navlun hesaplama aracı “YG Navlun Algoritması”nı geliştirdik. Taşınacak yükün, bir noktadan diğer noktaya, yükün çeşitliliğine, istenilen kamyonun türüne ve kasa tipine, ayrıca güzergaha göre navlun değerini hesaplayan ve  yük veren firmalarımızın fiyat belirleme sıkıntısını ortadan kaldıran bir yeniliktir” diyerek söze devam etti.

İnovasyon Lideri Mesut Uçar  ise başka bir yenilik olan “Acil Boş Kamyon” ilanını şu şekilde anlattı: “Acil Boş Kamyon” ilanı, nakliyecelerimizin bulundukları lokasyonda boş olduklarını, iş aradıklarını belirtmelerine yarayan bu özellik, yük veren firmalara da , bu boş kamyonları açtıkları ihalelere davet edip, zaman kazanmalarını sağlayacaktır. Sistemimizde, yük veren firmanın açtığı yeni ihale, ihale lokasyonunun etrafında bulunan kamyonculara, tüm nakliye bilgilerinin belirtildiği detaylı bir mesaj olarak gönderilir.Taşınacak yükün daha hızlı taşınmasına yardım eden bu özelliğimizin, nakliye sektöründe işleri kolaylaştıracağını düşünüyoruz”

Mesut Uçar,”Yeniliklerimizle sektörün referans noktası olmak için müşterilerimize her zaman yakın olarak, sürekli öğrenmeye devam etmek, öğrendiklerimizi müşterimizin hizmetine sunmak ve tekrar tekrar bu döngüyü devam ettirerek, müşterilerimiz için en basit ve kullanışlı ürünler ortaya koymaya devam etmek temel  hedeflerimizdendir.” dedi.

Alpay Selçuk ise, “YükleGitsin’i kurarken amacımız kullanıcılarımıza odaklanarak kendilerini teknolojilerimizle şaşırtmak, işlerini kolaylaştırmak ancak en önemlisi zaman ve maliyetten tasarruf sağlatmak”diye tamamladı.

YükleGitsin’in 2017 hedefi kullanıcı memnuniyetini arttırarak, daha büyük bir kitleye hitap etmek. Uzun vadedeki hedefi ise iş modelini Michelin Grubunun verdiği sinerji ile Avrupa ve diğer bölgelerdeki ülkelere taşıyabilmek.

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ