Bu haberi 54. Sayı'da, 4. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 941 kişi tarafından okundu.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AKÜ ÜRETİCİLERİNDEN ”YİĞİT AKܔ

Eyyüp Bey’e bizlere vakit ayırdığı için Radüs ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 1. 1.       Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

Makine Mühendisiyim. Alternatif imalat yöntemleri konusunda Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Beton ekipmanlarını içeren “Hafif İnşaat Makinaları”, sonrasında ekskavatör, beko-loader gibi “Ağır İş Makinaları” gruplarında dizayn ve üretim safhalarında çalıştım. 2001 yılından itibaren akü endüstrisinde üretim, bakım, mühendislik, satış birimlerinde faaliyetlerde bulundum. Mevcut durumda Endüstriyel Grup Müdürü olarak çalışmama devam ediyorum.

 

 

 1. 2.       Sizce Yiğit Akü’nün ülkemiz ve dünya pazarındaki yeri nedir?

 

Türkiye’nin en büyük akü üreticilerindeniz. Ürün çeşitliliği olarak hemen hemen her endüstri koluna yönelik tasarımlarımız bulunmaktadır.  Üründe oluşturduğumuz yenilikler ve gelişimlerle her yıl artan satış rakamlarımızla bilinirliğimizi güçlendiriyor ve güvenilirliğimizi perçinliyoruz.

 

Yurtiçinde ve dışında ilgili tüm fuarlarda katılımcı olarak yer alıyoruz ve hem şirketimizin hem de ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz.

 

Yurtdışında hemen hemen her kıtada 92 ülkeye ihracat yapıyor veyıllardır Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu içerisinde yer alıyoruz.

 

 1. 3.       Yeni geliştirdiğiniz ürünler ve ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerimizi YİĞİT AKÜ, PLATİN AKÜ, TUNÇ AKÜ, MAC POWERveHELDEN ana markalarımız ile yurt içinde ve dışında markete arz ediyoruz.

 

Ana fonksiyonu motora ilk hareketi vermek olan içten yanmalı motorlu taşıtlarda kullanılan STARTER akülerimiz yanında, sanayinin değişik alanlarında kullanılan çeşitli tasarımlarda Endüstriyel Aküler üretmekteyiz.

 

Ayrıca, Türkiye’nin ilk ve hala tek Lityum Batarya üretimi yatırımımız ile haberleşme, savunma sanayi, enerji depolama, otomotiv sektörlerine yönelik ürünler tasarlamaya başladık.

 

Telekom firmalarının ekseriya tercih etti 100ah ve 150ah “Front Terminal” VRLA derin deşarj aküler, geliştirdiğimiz yeni kristal yapısıyla düz sıvama plakalı yüksek çevrim sayılarıyla uzun ömürlü sulu “Motive Power” aküler, enerji depolama alanlarında kullanılan mevcut 12 Volt Jel akü serimize yine tam bakımsız 3.000Ah kapasitelere kadar ulaşabilen 2 Volt Jel batarya hücreleri ile ürün çeşitliliğimizi zenginleştirdik.

 

Üretimini yaptığımız ürünlerimizi ana hatlarıyla aşağıdaki şekilde gruplayabiliriz:

 

 • SLI Otomotiv Aküleri
 • Start Stop Otomotiv Aküleri
 • Traksyoner Aküler
 • Stasyoner Aküler (Sulu ve Jel Versiyonları)
 • AGM FT Aküler
 • AGM UPS Aküleri
 • E-Bike Aküleri
 • Jel VRLA Derin Deşarj Aküler
 • Li-Ion Aküler

 

 

Otomotiv sanayi dışında kullanım alanlarını elektrikli taşıma, kaldırma ve istifleme araçları, elektrikli hizmet arabaları ve temizlik makineleri, barajlar ve telekomsahalarında enerji besleme üniteleri, hızlı tren ve konvansiyonel trenler ve lokomotifleri,havaalanları yer hizmetlerinde acil enerji beslemeleri ve hizmet ekipmanları,savunma Sanayi çeşitli alanları, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemlerinde enerji depolama ve elektriğin kesintili olduğu bölgelerde sürekli enerji çözümleri, çeşitli alanlarda kesintisiz güç kaynağı uygulamaları, jeneratörler, engelli araçları, elektrikli bisikletler, marin sahalarda servis amaçlı şeklinde özetleyebiliriz.

 

 1. 4.       Bildiğimiz kadarıyla akü teknolojisini en gelişmiş ürünü Lityum Bataryalar. Yiğit Akü’nün bu bataryalarla ilgili çalışmaları nelerdir? Sizce bu teknoloji daha fazla geliştirilebilir mi?

 

Önceki yanıtlarımda belirttiğim üzere Türkiye’nin ilk ve tek Lityum Batarya üretim tesisini kurmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Enerji sektöründe uzun vadedeki yaşanacak dar boğazlar ve hava kirliliğindeki azımsanmayacak artışlar, enerji üretim, dağıtım ve verimli kullanımını çok daha fazla önem kazandıracak ve öne çıkaracaktır. Bu yönde 40 yılın üzerinde üretim tecrübesiyle sektörün liderlerinden Yiğit Akü olarak kayıtsız kalmamayı tercih ettik ve alternatif bataryalar üzerinde çalışmalar başlattık.

 

Geldiğimiz seviyede enerji depolama ve haberleşme alanlarında Lityum batarya dizaynları yaptık ve üretimlere başladık.

 

Lityum batarya teknolojisiyle dünya genelinde gelinen seviyede kapasite ve uzun ömür kriterlerinde ulaşılan verimlilik kıyasla tatminkar olsa da güvenlik, maliyet ve geri dönüşüm hususlarında tam bir fikir birliği sağlanmış değil.

 

Bununla beraber batarya akıllı yönetim sistemleri ve özel muhafaza paketleriyle güvenlik belli bir seviyeye ulaştırılmıştır. Konuda ilgililerin mutabık kalacağı çözümler oluşturma yönünde ürerim safhasıyla ve kullanımda akü yönetimiyle ilgili geliştirmeler devam etmektedir.

 

 

 1. 5.       Yerli üretici olmanın avantajları nelerdir?

 

Öncelikle istihdam oluşturmak, teknolojiye milli sahiplik, paranın ülkemizde kalmasıyla ve ihracat ile ekonomimize katkı sağlamak, yurtdışında konuda söz sahibi olmak yönleriyle ülkemize bir değer oluşturduğumuza inanıyorum.

 

İlave olarak,  ihtiyaçlara hızlı cevap verebilme,  üretim esnekliği, daha az transport maliyeti, özel ihtiyaçlara özgü yeni ürün çalışabilme bilgi birikimi ve özgürlüğü gibi avantajlarıyla yerli üretici olmak bizi bir adım öne çıkarabiliyor.

 

Tabi burada konunun ‘olmazsa olmazı’  kaliteli ve rekabetçi maliyetlerle üretim yapabilmek.

 

 1. 6.       Sizleri diğer akü firmalarından ayıran özellikleriniz nelerdir, neden tercih edilmelisiniz?

 

Anlayış olarak, yeniliğe, gelişeme çok önem veriyoruz, her fikri değerlendiriyoruz, her pozisyonda tüm çalışanlarımızın konusunda üretken olması için teşvikler sağlıyor, düşünceleri önemsiyoruz.

 

AR-GE için her yıl ciddi bir bütçe ayırıyor, sektörde yenilikleri takip ediyor ve kendi inovasyonlarımızla tasarım ve üretimde birçok iyileştirme yapıyoruz. Dünya geneline 90’ın üzerinde farklı ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak devamlılığımızı sağlamak yönünde kaliteli ve makul maliyetlerle üretim yapma zorunluğumuz var.

 

İlave olarak %100 yerli sermayeli, yurtdışı ortağı bulunmayan bir kurumuz. Ülke genelinde yaygın bayi ve servis ağımızla her ilçede hızlı hizmet sunabiliyoruz.

 

 

 1. 7.       Son olarak Radüs Dergisi ile ilgili değerlendirmeleriniz alabilir miyiz?

Geniş bir sahada ortak noktada sektörü buluşturan bir dergi olarak kısa zamanda tanınırlığının bu derce artmış olmasını, sizlerin ısrarcı, gayretli çalışmalarıyla RADÜS’ün içerik olarak dolgunluğununun sonucu hak ettiği ilgiyi almasına bağlıyorum.


TÜM HABERLER