Bu haberi 56. Sayı'da, 43. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 932 kişi tarafından okundu.
PROFİMAK SOSYAL SORUMLULUKTA DA LİDER!

2017 yılından itibaren Ankara ferdi sporcusu olan Ecem Avcı Ankara il üçüncüsü olmuştur. 24-26 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Uluslararası Eskrim Turnuvası’nda takım halinde ikinci olmuşlardır.

Ecem avcı; 2012 yılında Erzurum’da jimnastik hocasının yönlendirmesi sonucu eskrim sporuyla tanıştı. 2017 yılından itibaren ferdi olarak PROFİMAK desteğiyle Ankara’da eskrime devam etmektedir. 4 defa C Milli olan sporcunun ileride daha büyük başarılara imza atacağı düşünülmektedir.

Ecem Avcı; Türkiye’de sporcu yetişebilmesi için sponsor desteğinin çok önemli olduğunu, kendisinin bu konuda çok şanslı olduğunu söylüyor. Eskrim sayesinde öz güveninin ve mücadele ruhunun arttığını,  geleceğe daha güvenle baktığını, henüz yolun başında olduğunu fakat emin adımlarla ilerlediğini belirtmektedir.

Ecem avcı;  hedefinin Milli Takım forması altında, Avrupada ve dünyada dereceler alarak Ay Yıldızlı Bayrağımızı en üstlerde dalgalandırmak olduğunu bunun için çok çalışacağını söylüyor. Bu uzun yolda ise kendisine en büyük destekçilerinin ailesi, PROFİMAK ve PROFİMAK Genel Müdürü Burhan Fırat olduğunu belirtiyor.

Eskrim nedir;

Kılıç türünden (flöre, epe, kılıç) silahlarıyla, belli kurallara göre iki kişi arasında bir pist üzerinde yapılan bir nevi saldırı ve savunma sporudur.

Eskrim; çeviklik, sürat, çabuk düşünme ve ani karar verme, refleks, denge, önsezi, zamanlama yeteneği ve sinir sistemini geliştiren bir spordur. Santranç gibi bir kaç hamle sonra ne yapılması gerektiğini düşündüren, hızlı karar vermeyi gerektiren, güç kadar zekaya da dayalı bir spordur.

Eskrim tekniği ilk önce İspanya’da başlamış fakat İtalya’da gelişmiştir. 1896 yılından itibaren olimpiyat oyunlarında yerini almıştır.


TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ