Bu haberi 60. Sayı'da, 14. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 272 kişi tarafından okundu.
EHS (ELEKTRİKLİ HİBRİT SİSTEM)

Geri dönüşüm-çöp ayrıştırma tesisleri makineleri, “EHS” (Elektrikli Hibrit Sistem) teknolojisi ile çalışan çöp sıkıştırmalı kasa sistemleri ve aynı zamanda kullanılmış iş-inşaat makineleri satışı konularında faaliyet gösteren Profimak Makina Otomotiv A.Ş ürün lansmanlarına tüm hızıyla devam ediyor. Birçok belediyeye araç tanıtımını gerçekleştiren Profimak A.Ş özellikle yaptıkları araçların çevreye duyarlı ve sessiz olması sebebiyle büyük ilgi görüyor.

Konu ile ilgili Profimak A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Burhan FIRAT;

 “Profimak Makina olarak 2012 yılından bu yana sürdürdüğümüz elektrikli sistemlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İlk sistemimiz PR1-2-3-4 serisi ile Hidrolik Sıkıştırmalı Çöp Araçlarının arka sisteminin elektrik enerjisi ile çevrilmesi ile başladı. Bu sistemleri akü çeşitleri ile çeşitlendirerek lityum akülü, jel akülü ve normal akülü olmak üzere dışardan harici ve dâhili şarjlı olmak üzere çeşitli modeller ile tanıttık ve imal ettik. Şimdi ise elektrikli süpürge ile ilgili olan yeni projemizin lansmanını yapıyoruz. Bu lansmanda da üst dizel motorumuzu tamamen süpürge kısmında aldık. Bu motorun günlük akaryakıtı 60 ile 100 litre arasında vardiyasına ve çalışma şartlarına göre değişmekte. Yani 1 Yıl içerisindeki 6.000 ağacın verdiği oksijeni kirleten yakıt sarfiyatını tamamen ortadan kaldırmış oluyoruz. Tamamen çevreci bir araç olarak tanıtıyoruz. Aracımız süpürge olarak daha sessiz;  gecede, her türlü dar sokaklarda süpürme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda araçlar yeni normlara göre Euro 6 emisyonunda olması gerekiyor. Ama üst ekipmandaki motor 3 nesil daha geri ve Euro3 bir motor kullanılıyor. Yani aracın motorundan 3 kat daha fazla doğayı kirletiyor. Hem bu açıdan hem de çevreye olan katkısı açısından çok büyük bir proje olduğunu düşünüyoruz. Karbon kirliliğinin önlenmesine biz de destek vermiş olduk böylece. Tüm belediyelerimizin bu konuda hassas olduğunu bildiğimiz için bundan sonra bu tanıtımda Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi gibi belediyelerimize aracımızla beraber tanıtım yaptık. Antalya İş, İnşaat Makinaları Fuarı’nda sergilediğimiz aracımıza Sayın Ekonomi Bakan Yardımcımız Fatih Metin Bey ve Antalya Valimiz de çok ilgi gösterdiler. Dolayısı ile bundan sonraki çalışmalarımızda yine çevreci duyarlı araçlar olmak kaydıyla devam edecek ve bu konudaki Ag-Ge çalışmalarımıza yatırımlarımıza tamamen tüm ekibimizle birlikte devam edeceğiz. Ben sistemin KDV üretmek ve teknoloji üretmek açısından Türkiye için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Çünkü yurt dışından gelen araçlara çok büyük bedeller ödüyoruz teknolojik anlamında. Bu anlamda bizde bu teknolojiye destek vermiş ve yurt dışına gidecek olan paramızın cari açığa büyük bir katkısı olduğunu düşünerek bu ürünleri üretmeye devam edeceğiz. Sistemin bütün halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz. “

EYS ile İlgili Bazı Teknik Bilgiler:

Dünyada bir ilk olan, proje ve mühendisliği tamamen PROFİMAK tarafından yapılan ''EYS teknolojisi' ile donatılmış yeni nesil Elektrikli Yol Süpürme sistemidir. Dizel motorun bir vardiyada tüketmiş olduğu 100 lt/gün dizel yakıt elektrikli sistemde %100 tasarruf sağlanmaktadır. Araca ekstra olarak konulan ikinci dizel motor sistemden kaldırıldığı için, kullanılmayan akaryakıttan dolayı, egzoz gazı tamamen ortadan kaldırılmış olur ve bu sayede günde 25 ağacın sağlamış olduğu oksijen miktarı doğaya kazandırılır. Bu sayı yıllık 9125 ağacın havayı temizlemesine katkı sağlar. Çevreye salınan karbondioksit (CO₂) gazı tamamen ortadan kaldırılmış olur. Yüksek devir motor sesinin oluşturduğu gürültü kirliliği ortadan kalkar, gündüz ve gece vakitlerinde daha sessiz süpürme işlemi sağlanarak, daha önce gece yapılamayan sokak süpürme işlemi sağlanmış olur. EYS sistemde, emiş fanı ve süpürgeler için sağlanan güç elektrik motorundan alındığı için ikinci motorun yağ, yakıt ve ekipmanlarının bakım işlemleri için harcanan zamandan tasarruf edilmiş olur.


TÜM HABERLER
ajans365.com.tr