Bu haberi 64. Sayı'da, 46. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 434 kişi tarafından okundu.
Katmerciler: İtfaiyeden Zırhlı Araçlara Bir Başarı Öyküsü
  • Araç üstü ekipman sektöründeki 30 yılı aşkın deneyim ve birikimiyle savunma sanayine yönelen Katmerciler, iki kulvarda birden başarıyla yoluna devam ediyor.

  • İtfaiye, çöp, tanker, damper, vidanjör gibi sivil araçlarla zırhlı muharebe aracı üretimini aynı anda yapabilecek yetkinliğe ulaşan şirket, hem savunma hem sivil ekipman alanındaki güçlü portföyüyle dikkat çekiyor.

Katmerciler, araç üstü ekipman sektöründe faaliyet göstermek üzere 1985 yılında kurulan bir şirket. İlk olarak damper üretimiyle başladıkları üretime, katma değeri yüksek, daha teknoloji yoğun araçlarla devam etti. Zaman içinde itfaiyeden çöp arabasına, vidanjörden araç kurtarmaya, tankerden platformlara, yaklaşık 30 farklı tip araç üstü ekipman üretebilecek noktaya ulaştı. Şirket 25 yıl boyunca sadece bu alanda faaliyet gösterdi. Sektörün lideri ve en büyük ihracatçısı haline geldi.

Şirket için 2010 yılı önemli bir sıçrama yılı oldu, kritik ve stratejik adımlar attı. Sektörünün Türkiye’deki ilk ve tek, dünyadaki üçüncü örneği olarak halka açıldı. Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Aynı yıl, 25 yıllık deneyim ve yetkinliğinin verdiği güç ve güvenle, sivil ekipman alanındaki faaliyetine ek olarak savunma sanayiine yöneldi. Savunma sanayiine geçiş aracı olarak gördüğü Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) üretimiyle kendisine yeni bir kulvar açtı.

Savunma sanayiinde de yer almayı kendisine stratejik hedef olarak belirleyen şirket, zırhlı taktik tekerlekli araçlar öncelikli olmak üzere ürün gamına eklediği yeni araçlarıyla savunma sanayiinin güçlü bir çözüm ortağı haline geldi.

Bakanlık onaylı güçlü Ar-Ge Merkezi, nitelikli ve deneyimli insan kaynağı, yenilikçi ve öncü kimliğiyle çift kulvarda yoluna başarıyla devam eden Katmerciler, savunma alanına yönelik önemli yatırımlar gerçekleştiriyor.

  • İhracat odaklı şirket

Katmerciler, yıllık gelirinin yarıdan fazlasını ihracattan elde eden, ihracat odaklı bir şirket. Bugüne kadar 60’a yakın ülkenin yollarında Katmerciler üretimi araçlar dolaşıyor. İhraç ürünleri arasında sivil araç üstü ekipmanlar ağırlıklı olmakla birlikte savunma araçları da bulunuyor. Zaman içerisinde savunma araçlarının ihracat içindeki payının artması öngörülüyor.

Yaptığı her işi uluslararası standartlarda ve uluslararası ölçeği dikkate alarak yapan şirket, araç üstü ekipman sektöründe olduğu gibi savunma sanayiinde de hedefini uluslararası pazarlar olarak belirlemiş. Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “Önceliğimiz milli savunma sanayii olmakla birlikte araçlarımızı tasarlarken ihracat pazarlarını da göz önünde bulunduruyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz çok sayıda aracın ihracatını gerçekleştirdik. Yeni yatırımlarımızın devreye girmesiyle ihracat potansiyelimizin daha da artacağına inanıyoruz” diyor.  

  • Geniş Portföyüyle Dikkat Çekiyor

İzmir merkezli şirket, savunma sanayii ağırlıklı tasarım, geliştirme ve üretim merkezi olarak Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesinde, yaklaşık 25 milyon liralık büyük bir yatırıma imza atıyor. Önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek yeni fabrikada şirketin savunma ve güvenlik sektörüne yönelik araçları üretilecek. Yani, şirketin Ankara fabrikası, savunma Ar-Ge ve üretim merkezi olacak. Toplam 32 bin 800 metrekare arazi üzerine inşa edilen üretim tesislerinin, güçlü Ar-Ge Merkeziyle, laboratuvar ve test sahalarıyla, kamu ve özel tüm milli savunma şirketlerinin yararlanabileceği bir çözüm merkezi olması planlanıyor.

Katmerciler, 2010 yılından bu yana en büyük üreticisi olduğu TOMA’ların ardından, savunma ve güvenlik portföyüne çok sayıda yeni araç dahil etti, etmeye devam ediyor. Segmentinin en güçlü muharebe aracı olan, mayına ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek güvenlikli HIZIR portföyün en gözde aracı.

NATO standartlarında geliştirilen 4x4 zırhlı personel taşıyıcı KHAN, özel olarak geliştirilmiş zırhlı ambulans, NEFER gizli bir zırhlama sistemi, uzaktan kumandalı insansız kara araçları, portföyün öne çıkan araçları. Şirketin geniş savunma portföyünde ayrıca, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, uzaktan kontrollü çok namlulu gaz atar sistemi, uzaktan kumandalı zırhlı belden kırmalı yükleyici iş makinesi, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri, zırhlı ADR’li tanker ve kurtarma aracı bulunuyor. 

KUTU

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci:

İki Kulvarda Yola Devam

Katmerciler, iki kulvarda, iki sektörel kimlikle faaliyet gösteren bir şirket. Şirket olarak her zaman Ar-Ge ve inovasyona büyük önem verdik. Deneyimli insan varlığımız ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sertifikalı Ar-Ge Merkezimiz, Katmerciler’in en büyük gücü oldu. Bu güç olmasaydı savunma sanayiine geçmemiz mümkün olamazdı. Bu güç, ürün tasarlayıp geliştirmeden üretime kadar bize yenilikçi ve öncü olma kimliği kazandırdı ve önemli bir rekabet avantajını da beraberinde getirdi.

Araç üstü ekipmanla başlayan öykümüzde kendimizi milli ölçekle sınırlamadık. Savunma sanayiine yöneldiğimizde de bu yaklaşımımızı devam ettirdik. Yaptığımız işin her aşamasını planlarken uluslararası pazarları ve onların ihtiyaçlarını da gözettik. Oyun alanımızı tüm dünya diye tanımladık. Bu nedenle özellikle son yıllarda ihracat odaklı bir şirket haline geldik.

Ulusal ölçekteki başarıyı uluslararası ölçeğe de taşıyarak bir dünya şirketi hüviyeti kazanmayı hedefliyoruz. Bu bizim vizyonumuz. Savunma tarafında da kendimizi ülkemiz ve bölgemizle sınırlamıyor, bütün dünyayı hedefliyoruz.

Biz halka açık, 500’e yakın çalışanı, binlerce yatırımcısı olan bir şirketiz. Çalışanımızdan müşterilerimize, hissedarlarımızdan tedarikçilerimize, devletten medyaya kadar tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluk ve yükümlülüklerimiz var. Bunun bilinciyle çalışıyoruz. Kalite ve güveni kurumsal marka vaadi haline getirmiş bir şirketiz. Araç üstü ekipman sektörünün lideri olarak bu sektörde elde ettiğimiz başarıyı, savunma sektöründe de büyüterek devam ettireceğimize inanıyoruz.


TÜM HABERLER