Bu haberi 65. Sayı'da, 42. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 465 kişi tarafından okundu.
“AKILLI SİSTEMLER YAŞANABİLİR BİR ÇEVRE SUNUYOR”

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Doğal gazın çevreci bir yakıt olması, şehirlerin havasının yaşanabilir seviyeye gelmesini sağlıyor” diye konuştu. Arslan, teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı akıllı sistemler sayesinde karbon salımını her yıl binlerce ton azaltmanın mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan “Doğal gazın ulaştığı ilçelerde sosyokültürel yapı da olumlu yönde etkileniyor. Doğal gazın çevreci bir yakıt olması, şehirlerin havasının yaşanabilir seviyeye gelmesini sağlıyor. Diğer taraftan, doğal gazın ulaştığı şehirler, göç veren konumdan göç alan konuma geliyor. Doğal gaz sayesinde sanayi tesisleri faaliyete geçiyor, buna bağlı olarak istihdam imkânı da artıyor. Bu bakımdan ülkemizin enerji, ekonomi, çevre ve sağlık politikalarına olumlu katkıları nedeniyle doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasını önemsiyoruz” dedi.

 “ABONE SAYISI 6 MİLYONDAN 13,5 MİLYONA ULAŞTI”

GAZBİR olarak, doğal gazın verimli kullanılması için tüketicileri bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Arslan, “Bunun sonuçlarını görüyoruz ancak önümüzdeki yıllarda daha fazla göreceğiz. Doğal gaz kullanımı ülke genelinde hızlı bir büyüme kaydetti. 10 yıl gibi bir sürede abone sayımız 6 milyondan 13,5 milyona ulaştı. 45 milyon vatandaşımız halihazırda doğal gaz konforundan faydalanıyor. Doğal gazı uzun süredir kullanan tüketicilerle yeni kullanmaya başlayanlar arasında tüketim alışkanlıkları farklılık gösteriyor. Tüketim kültürünün verimlilik yönünde geliştirilmesi çok önemli. Tüketimin akıllı sistemlerle desteklenmesi ve bu konuda mevzuat altyapısının oluşturulmasıyla evlerimizi daha düşük konfor sıcaklıklarında ısıtıp, daha az tüketim yaparak tasarruf seferberliğine önemli katkı sağlayabiliriz.

“KARBON SALIMINI BİNLERCE TON AZALTMAK MÜMKÜN”

Akıllı sistemlerin dünyada her geçen gün geliştiğini ve çevreye duyarlı teknolojiler geliştirildiğini söyleyen Başkan Arslan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Doğal gazı tasarruflu kullanan tüketici dönemsel olarak bunun getirisinden de faydalanabilecek, sonuç olarak ülke kaynaklarının verimli kullanımı sağlanabilecek. Tasarruf, anlık haberleşme ve müşteri memnuniyeti konularının yanı sıra, şebekelerde akıllı teknolojilerle karbon salımını da her yıl binlerce ton azaltmak mümkün. Ülkemizde hem elektrik hem doğal gaz şebekelerinin gelişimi için çalışmalar; ETKB, EPDK ve dağıtım şirketleri nezdinde devam ediyor. Gelişmiş ekonomiler büyük yatırımlarla şebekelerini modernleştirip, günümüz teknolojisine uygun hale getiriyor; Çin, Güney Kore, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler ise kademeli gelişim planları oluşturuyor

“ICSG 2018 ULUSLARARASI İŞ BİRLİKLERİNİN GELİŞMESİNİ SAĞLAYACAK”

Başkan Yaşar Arslan, bu yıl 25-26 Nisan tarihlerinde 6.’sı düzenlenecek Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nın (ICSG 2018) ülke açısından önemli kazanımlar sağlayacağını ifade etti. “Teknoloji hızla gelişiyor; artık ‘akıllı’ olan sadece telefonlarımız, bilgisayarlarımız değil. Evimiz, arabamız, klimamız, hatta buzdolabımızı bile akıllı olanlarla değiştiriyoruz ve bu bir tercih sebebi oluyor” diyen Başkan Arslan, “Akıllı sistemler, akıllı şehirler gibi kavramların ilerleyen günlerde daha da fazla karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Türkiye, yaklaşık 80 milyon nüfusu ve milyonlarca elektrik, su ve doğal gaz abonesiyle önemli bir pazar. Dünya enerji pazarında etkin rol almak bizim görevimiz. Piyasanın ihtiyaçlarına göre üreticilerin şekillenmesi, çözümlerin daha ekonomik ve teknolojik hale gelmesi, uluslararası iş birliklerinin gelişmesinin, ICSG 2018’in en büyük kazanımları olacağını düşünüyorum” dedi.


TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ