Bu haberi 66. Sayı'da, 26. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 314 kişi tarafından okundu.
EKİP RUHU,KALITE VE BAŞARI

1-      FİRMANIZ HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

          Firmamız 1980 yılından itibaren Malatya Yeni Sanayi Sitesinde 62 m²’lik bir alanda Damper Ve Dorse alanında imalata başlayarak bu güne kadar ihtiyaca uygun kaliteyi, müşteri memnuniyetini ve satış sonrası hizmetlerini kendisine ilke edinerek üstün hizmet anlayışıyla tecrübelerini kazanıma dönüştürmüş ve bu kazanımlarla Malatya II. Organize Sanayi Bölgesinde 12.000 m² kapalı 20.000 m² açık fabrika alanıyla sektörünün öncü firmalar arasında yer alarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Bünyemizde 45 personelimizle birlikte 38.yılımızın gururunu yaşamaktayız. Tecrübeli teknik kadromuzla müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

      Firmamız her geçen gün gelişerek yıllık 1000 adet araç üretim kapasitesine ulaşmıştır.

2-      Ağırlıklı olarak çalıştığınız markalar var mı?

Firma olarak, şasi araç üreten tüm markalarla partner ve tedarikçi ilişkilerine devam etmekteyiz. Tedarikçiliğini yaptığımız Mercedes Benz Türk A.Ş. ve Man’ın üst yapı üreticisiyiz. Ayrıca 2017 yılında Ford Otosan tavsiyeli üst yapıcısı olduk.

3-      2018 Yılı için plan ve ön görüleriniz nelerdir?

 2018 Yılında firmamız üretim hattının geliştirilmesi ve üretimin artırılmasına yönelik yatırım yapmış bu anlamda Fırat Kalkınma Ajansı destekli 1.500.000TL’ lik makine parkurumuza katılmıştır.

2018 Yılında değişen dünya ekonomisi ve teknolojiyi göz önüne alarak üretim kapasitemize artırmak ve beraberinde Pazar payımızı büyütmektir. İhracat ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

4-   SEKTÖRÜN GELİŞİMİNİ HIZLANDIRMAK ADINA FİRMALARA VE SEKTÖREL ÖRGÜTLENMELERE DÜŞEN GÖREVLER NELER OLABİLİR?

İki başlığa ayırmakta yarar var.

*Firmalara düşen görevler;

Bir ekip ruhu içerisinde mevcut üretim kapasitelerini korumak ve teknolojiye yatırım yaparak ihracat olanaklarını arttırmak.

 ARGE faaliyetlerine ağırlık vererek, uzman teknik ekipler sayesinde müşteri memnuniyetini arttırmak. Bu sayede kalıcı ve sağlıklı büyüme sağlamak temel önerilerimiz arasındadır.

*Sektörel Örgütlenmelere düşen görevler:

Sektörün sıkıntılarını tespit ederek gerekli kurumlarla işbirliği yapmak.

Özellikle Üniversitelere bu anlamda büyük görev düşmektedir.

Hükümetten beklentilerimiz; Yüksek finans maliyetlerinin gerektiği yatırımlarda yatırımcıyı desteklemek, teknik eleman sıkıntısının çözümü için temel liseden itibaren teknik okullar kurmak ve özendirmek.

5-SEKTÖRDE YAŞADIĞINIZ EN ÖNEMLİ SORUNLAR NEDİR? ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Sektörün en büyük sorunlarında biri kalifiye eleman olup bu konuda hükümet,  üniversiteler teknik okullar, sivil toplum kuruluşları ve gerek işletme sahipleri ortak bir akıl birliğiyle sorunun çözümü için adım atmaları gerekir. İhracatın yeterince yapılamaması ve ithalatın her geçen gün artması Pazar daralmasına sebep olmaktadır.

        İç pazardaki daralmadan ve ekonominin durgun olmasından kaynaklı talep darlığı üretimin kesikli olmasına ve bu durum verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. Haksız rekabet koşulları ve bunun yanında denetim eksikliği sektörü olumsuz etkilemektedir.

6-  KENTİNİZİN SANAYİSİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?

       Kentimizin sanayisinin gelişmesi için bizim tavsiyemiz öncelikle ve kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, bölgesel kalkınma idareleri, kalkınma ajansları, üniversiteler ve ilgili taraflarla işbirliği içerisinde, ilin sanayi sorunlarının ve çözüm önerilerinin de içinde yer aldığı bir çalışma yapılmalıdır.

Resmi kurum ve kuruluşların bölge Müdürlüklerinin ilimizde olması gerekir.

Yine ilimizde fuarlar çok yetersiz. Turizm adına ciddi bir faaliyet yok denecek kadar az.

 Bölgesel ve AR-GE teşviklerinin sektörlerin yapısına uygun olması ve bölge farkı gözetmeksizin uygulanması, düşük faizli kredi olanakları yaratılması en büyük arzumuzdur.

 


TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ