Bu haberi 66. Sayı'da, 28. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 216 kişi tarafından okundu.
İtfaiyenin dünya devi Volkan, yerli şasiyle gücüne güç kattı

Dünyanın en büyük 4 itfaiye aracı üreticisi arasında yer alan Volkan İtfaiye ilk yerli üretim 8x8 şasili itfaiye aracını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye hazırlanıyor.

5 yıldır üzerinde titizlikle çalışılan ve yerli mühendisler tarafından geliştirilen ilk yerli 8X8 şasi, 10 milyon euroluk yatırımla hayata geçti. Volkan İtfaiye’nin İzmir’de bulunan fabrikasında gerçekleştirilen basın toplantısının ardından Türkiye’nin ilk yerli üretim şasisi, Selçuk Havalimanı’nda düzenlenen lansmanda görücüye çıktı. 1.500 beygir gücünde, ikiz motor teknolojisine sahip araç, sıfırdan 80 kilometre hıza 21 saniyede ulaşıyor. Gelişmiş elektronik ve yazılım alt yapısı mevcut. Off-road özelliğiyle zorlu koşullarda dahi hareket kabiliyetine sahip aracın 4x4 ve 6x6 versiyonları da üretiliyor.

Volkan İtfaiye Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, ilk yerli üretim 8x8 şasili itfaiye aracının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kendi sektöründe dünya markaları arasında gösterilen Volkan İtfaiye’nin temellerinin 1974 yılında İzmir Çankaya’da küçük bir yazıhanede atıldığını söyledi. Tecim, küçük bir atölye ile başladıkları yolculuklarında, bugün Torbalı’da 135 bin metrekarelik tesisten dünyanın dört bir yanına araç gönderebilecek bir noktaya geldiklerini aktararak, “Volkan İtfaiye bugün Türkiye itfaiye aracı pazarının yüzde 55’ini elinde bulunduruyor ve 40’a yakın ülkeye itfaiye aracı ihraç ediyor” dedi.

Hedef yüzde 75 ihracat payı

Basın toplantısında ilk yerli üretim 8x8 şasi kamyon hakkında bilgi veren Volkan İtfaiye Genel Müdürü Yaşar Tecim ise Volkan İtfaiye’nin bugüne kadar Türkiye’de ilk 55 metre merdivenli itfaiye aracı, ilk yangın pompası, ilk ana uçak yangın söndürme aracı ve ilk 8x8 özel amaçlı şasi kamyon projeleri gibi pek çok ilke imza attığını vurgulayarak, ihracat gelirleriyle ülkenin cari açığını kapatmasına katkı sağlamaktan gurur duyduklarını aktardı.

Hedeflerinin 3-4 yıl içinde cirodaki ihracat payını yüzde 75’e çıkarmak olduğunu belirten Yaşar Tecim, “Hedefimiz ihracat. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde ciromuzdaki ihracat payını yüzde 75’e çıkarmak istiyoruz. Bundan sonra ihracat katlanarak gidecek. Bu araçlar yurt dışından geliyordu ve Türkiye’ye satış rakamları donanımına göre 1 milyon 200 bin avroya kadar çıkıyordu. Şu anda üzerindeki yangın söndürme sistemi ile birlikte şasisini de kendimiz yaptığımız için neredeyse yarıya yakın bir fiyata, 650 bin avroya geldi. Cironun yüzde 45’i ihracattan geliyor. 2018 yılı sonuna kadar cironun 150 milyon liraya ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Sektörde oyunu değiştirecek buluşlar için çalışıyoruz

Türkiye’de araç üstü ekipman sektöründe itfaiye aracı alanında uzmanlaşan tek şirket olduklarına dikkat çeken Tecim, “5 yıldır üzerinde çalıştığımız projeyi 40 yerli mühendisimiz ile hayata geçirdik. Sadece bu proje için 10 milyon euroluk bir yatırım yaptık. Yangın söndürme ve kurtarma tasarımına adanmış tek Ar-Ge merkezine sahibiz. Ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye harcıyoruz.  Sektörde oyunu değiştirecek büyük buluşlara imza atmak için bu oranı daha da artıracağız” dedi.

Elektrikli araç yolda

AR-GE merkezinde mühendislerin farklı projeler üzerinde çalıştığını aktaran Tecim, “Elektrikli araçlar üzerine çalışıyoruz. 2020’de elektrikli bir itfaiye aracını Almanya’da dünyanın en büyük itfaiye araçları fuarında sergileyeceğiz. İlk versiyonunu 2012 yılında yaptığımız insansız kara aracının yeni versiyonu üzerinde çalışıyoruz. Orman yangını ve endüstri tesisi yangınlarında kullanılmak üzere üretilen bu araç tamamen otonom veya yarı otonom hareket edebilecek şekilde düşünülüyor. Uçan bir kurtarma sepeti üretmeyi düşünüyoruz. 3-4 kişiyi yangından kurtarabilecek, aynı zamanda yangına müdahale de yapabilecek. 


TÜM HABERLER