Bu haberi 66. Sayı'da, 67. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 74 kişi tarafından okundu.
Türkiye, yeniden büyüyen Rus otomotiv pazarında liderlik peşinde

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye’nin Rusya’ya 328 milyon dolar olan otomotiv ihracatını artırmak ve yeniden büyüme trendine giren pazarda lider ülkelerden biri olmak amacıyla Tataristan Özerk Cumhuriyetine Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi.

OİB öncülüğünde 10 Türk firmasından 19 iş adamının katıldığı heyet gezisinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Geliştirme Ajansı ile görüşmelerin yanında, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford Sollers fabrikası ile Rus kamyon devi Kamaz’ın fabrikası da gezildi, firmalar ihracatı artırma yolunda ikili görüşme yapma ayrıcalığı yakaladı.   

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye otomotiv sektörünün küresel arenadaki rekabetçi yapısını güçlendirmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

OİB’in Rusya’nın özerk bölgelerinden Tataristan Cumhuriyeti’ne 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlediği Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisine, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şerife Eren ile 19 firma temsilcisi katıldı.

Ford Sollers ve Rus kamyon devi Kamaz fabrikalarını gezme ayrıcalığı

Geçen yıl tekrar büyüme trendine girerek 1,6 milyon adede ulaşan Rusya motorlu araç pazarının 2020 yılında ise 2,3 milyon adede ulaşması bekleniyor. OİB de barındırdığı büyüme potansiyeli ile tüm ülkelerin hedef pazarına dönüşen Rusya’da payını artırarak pazar liderleri arasına girmek için çalışmalarına hız verdi.

Heyet, ardından Alabuga Özel Ekonomi Bölgesinde yer alan Ford Sollers fabrikası ile Rus Kamyon devi Kamaz’ın fabrikasını gezme şansı elde etti. Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti, faaliyet gösterdiği 1976 yılından bu yana Rusya’daki dizel kamyon ve dizel motorlarının en büyük üreticisi olan, otobüs, traktör, biçerdöver, elektrikli cihazlar, mini termik santraller ve yedek parçaların yanında ağır kamyonda dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alan Kamaz fabrikasında ikili temaslarda bulunma ayrıcalığı yakaladı.

 

TÜM HABERLER
ajans365.com.tr