Bu haberi 68. Sayı'da, 4. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 82 kişi tarafından okundu.
ARÜSDER Bu Yıl ‘da İFAT FUAR’ında Ülkemizi ve Üyelerimizi Başarı ile Temsil Etti.

1966 yılından bu yana dünyanın en büyük endüstri buluşmalarından birisi olarak bilinen İfat su, kanalizasyon, atık ve hammadde yönetimi fuarı, bu yıl 14-18 Mayıs tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirildi. Birçok teknolojik ve inovatif yeniliğin sergilendiği fuara dünyanın pek çok ülkesinden önemli firmalar katıldı. Değişik ürünler ve yeni teknolojiler sergilenirken, demostrasyonlar da hayli ilgi çekti.

Türkiye’den Arüsder üyesi olan ve olmayan firmalarında katılımı ile gerçekleşen fuarda özellikle Türk Markaları oldukça ilgi gördü.

Arüsder standında ziyaretçileri ağırlayan genel başkan Burhan Fırat her fuarda olduğu gibi bu fuarda da gördükleri ilgiden memnun olduklarını ifade etti. Bilhassa Türk Sanayicisini, imalat sektörünü temsilen fuara katıldıklarını ifade eden Burhan Fırat şunları söyledi;

“Genelde bu tür organizasyonlara katılım çok önemli ancak özellikle bu fuarın yeri ve önemi çok daha büyük. Zira dünyanın pek çok ülkesinden firmalarla bir araya gelmek, yeni ticari görüşmeler yapmak, teknoloji transferlerine zemin hazırlamak, gelişmeleri izlemek ve kendi ülkemizin ürünlerini tanıtmak anlamında çok uygun bir ortam var burada. Yaptığımız ikili görüşmelerde aldığımız geri bildirimler çok olumlu. İnanıyorum ki; fuar sonrası güzel gelişmeler olacak. Türk firmalarını burada gören ziyaretçilerin etkilendiklerini görebiliyoruz. Dernek olarak amacımız bu tür organizasyonlarda hem firmalar hem de kurumsal düzeyde en üst seviyede temsili sağlayarak, bir pencere açabilmektir. Nitekim katılımcı firmalarımız stantlarında ürün ve hizmetlerini tanıtırken biz de dernek olarak üst düzey ilişkileri geliştirmeye çaba harcıyoruz.

Türkiye’de Kasım ayında İstanbul’da Comvex ile ortak gerçekleştireceğimiz fuarımıza şimdiden ilgilileri davet ettik ve katılacakları sözünü aldık. Onların da Türkiye’ye gelmeleri, yerinde görmeleri etkili olacaktır diye düşünüyorum. Bu diyaloglar sayesinde gelişen gerek beşeri gerekse ticari münasebetlerimizin artarak devam edeceğine hiç kuşkum yok. Bu anlamda biz dernek olarak gerekli girişimlerde bulunuyor ve elimizden geleni yapıyoruz.

Burada çok önemli bir tespitimi daha paylaşmak isterim; biz Türk firmaları olarak asla Avrupa’nın gerisinde değiliz. Gerçekten de malzeme, işçilik, fiyat, teknoloji gibi başlıklarda hiç eksikleneceğimiz bir husus yok. Bizim bütün meselemiz sürdürülebilirlik ve gerektiği gibi tanıtabilmek. Rekabeti hakkıyla yaptığımızda hak ettiğimiz itibarı göreceğiz. Bu deniz çok büyük ve herkese yetecek kadar balık var. Birbirimizin oltasına sarılmadan şayet sabırlı ve azimli çabalarımızı sürdürebilirsek dünya da her zaman aranan marka olacağımıza inanıyorum. Dolayısı ile birlik ve beraberlik içerisinde daha üst seviyeleri hedeflemeliyiz.”

TÜM HABERLER