Bu haberi 68. Sayı'da, 40. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 72 kişi tarafından okundu.
DÜNYA ELEKTRİKLE Mİ DÖNECEK !

Dünyanın en önemli endüstri ve teknoloji fuarları arasında ilk sıralarda yer alan İfat 2018’de ortaya çıkan en önemli gelişme elektrikli araçlar ve elektrikli sistemlerdi.

Birçok ülkeden pek çok firmanın katılımı ile gerçekleşen bu yıl ki fuarda en dikkat çeken ürünler gelecekte araç ve üst yapılarda uygulanan sistemlerin elektrik enerjisi ile çalışması oldu.

Gerek çevresel gerekse ekonomik nedenler bu gidişin gereğini, son yıllarda fazlaca hissettiriyordu. Azalan fosil yakıt rezervleri, hava kirliliği, insan sağlığı, artan petrol fiyatları, çevresel ekmenler ve daha pek çok nedenden dolayı araç üreticilerini alternatif yakıtlara yöneltmişti.

Dünyaca ünlü bir İngiliz petrol şirketinin yaptığı araştırmaya göre dünyadaki petrolün en fazla 50 yıl yeteceği biliniyor. Bu nedenle son zamanlarda fosil yakıtlarla çalışan sistemlerin yerini elektrikle çalışan sistemler almaya başladı. Ayrıca bir adım daha ileri gidilerek, elektrik üretiminde de yenilenebilir enerji kaynakları arttırılmaya en uygun ve ekonomik yöntemler kullanılmaya başlandı. Rüzgar türbini ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojiye yapılan yatırımlarda önemli bir artış meydana geldi.

 

 

Nitekim dünya sağlık örgütü (WHO) verilerine bakıldığında; her yıl yaklaşık 2 milyon kişi hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar dolayısıyla hayatını kaybediyor.

Leeds Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre trafikte yoğun olarak solunan egzos gazı kalp ritmini bozabiliyor. Egzostaki karbonmonoksit gazı kandaki oksijen oranını azaltıyor ve sonu ölüme gidebilen aritmiye yol açıyor.

Uzmanlar solunan havanın akciğerler üzerinden kan dolaşımına karıştığını, havadaki zehirli partiküllerin kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırarak kalp hastalığı riskinin yanı sıra akciğer kanseri ile astımı da tetiklediğini belirtti. Bunların yanı sıra solunum enfeksiyonlarını da artırdığına dikkat çekiliyor.

 

Dünyada birçok kentte atmosferdeki kirliliğin sağlık için tehlikeli seviyelerde olduğu biliniyor. Bu nedenle özellikle dünyanın dev otomotiv firmaları elektrikli araçlar üzerinde ciddi çalışmalar yürütüyorlar.

 

Yakın gelecekte araçların tümüyle elektrikli sisteme döneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak sadece araçların elektrikle çalışması yeterli olmayacak. Bilhassa üst yapılı araçlarda çalışma sistematiğinin de elektrikli olması kaçınılmaz bir gereklilik. Nitekim İfat 2018 de bu tür araçların yoğunluğu dikkat çekiciydi.

Kamu hizmetlerinde kullanılan çöp kamyonları, yol süpürme ve atık toplama araçlarında kullanılan elektrikli sistemlerle hem yakıttan çok ciddi tasarruf sağlanıyor hem de emisyon değerleri sıfırlanıyor. Halen ülkemizde de yer yer kullanılan bu sistem sayesinde ciddi bir şekilde gürültü kirliliği de engelleniyor. Elektrikli bir motordan tahrik alan sistem araç motoruna muhtaç olmadığından aracın motor ömrünü uzatıp, bakım aralıklarının kısalmasını da sağlıyor. Dolayısı ile hem ekonomik açıdan hem de çevresel açıdan elektrikli sistemin kullanılması kaçınılmaz bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. 

TÜM HABERLER
ajans365.com.tr