Bu haberi 71. Sayı'da, 18. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 320 kişi tarafından okundu.
PAZAR TEZGÂHLARINDAN DÜNYA PAZARLARINA “GÖÇMAKSAN”

İkinci Dünya Savaşı yılları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de zorluklarla geçmiştir. Arif Göçmen böylesine zorlu bir dönemde 1943 yılında Çorum’un Alaca İlçesine bağlı Kargın Köyü’nde dünyaya gelir. İlkokul eğitimini Çorum’da tamamlayan Arif Göçmen, 1955 yılında meslek öğrenmek amacıyla kardeşiyle birlikte Ankara’ya gitmeye karar verir…

 

Ankara’ya gelen iki kardeş, enişteleri Hüseyin Örs’ün yanına yerleşir ve eniştelerinin çalıştığı el aletleri üreten bir firmada çırak olarak çalışmaya başlar. Burada çok zor şartlar altında sıcak demir işini öğrenen kardeşler bir süre sonra kendi atölyelerini açmaya karar verir. Eniştelerini de birlikte çalışmaya ikna ederler ve 1960 yılında İtfaiye Meydanı’nda Karyağdı Türbesi’nin kenarında 16 metrekarelik bir atölyede üç ortak çalışmaya başlarlar. Göçmaksan’ın temelleri de işte bu küçük atölyede atılır. Başlangıçta keser, balta, murç ve el makasları gibi inşaatçı el aletleri üretirler. Bir süre sonra önce Arif Göçmen daha sonra da kardeşi Mehmet askerliklerini yapar ve tekrar çalışmaya başlarlar. El aletleri üreterek çalışmaya başlayan atölye, zaman içinde kamyon kasaları ve iş makineleri üretir. 1966 yılında büyük kardeş Mehmet Göçmen vefat eder. Kardeşini kaybeden Arif Göçmen aynı yıl dünyaya gelen oğlunun adını Mehmet koyar.

 

Her şeye sıfırdan başlar

 

Mehmet Göçmen’in vefatının ardından 1976 yılına kadar eniştesiyle ortak çalışan Arif Göçmen, bu tarihten itibaren ortaklıktan ayrılarak kendi işini kurmak ister. 1976 yılında Ata Sanayi Sitesi’nde kendi atölyesini açar ve her şeye sıfırdan başlar. Yeni atölyenin açıldığı dönemlerde çocukları da Arif Göçmen’e yardım etmeye başlamıştır. Bu yeni atölyede farklı bir alana yönelen Göçmaksan, Türkiye’de ilk olarak demir kesme ve bükme makineleri üretme kararı alır. Fakat bekledikleri satışlar gerçekleşmez ve tekrar demirci el aletleri üretimine dönerler. Ata Sanayi Sitesi’nin 1979 yılında yıkılmasının ardından Göçmaksan, Ostim’e taşınır. O yıllarda Ostim’de elektrik ve su sınırlıdır. Ulaşım da kolay değildir. 1977 yılından itibaren babasının yanında çalışmaya başlayan Mehmet Göçmen o yılları anlatırken, “Ostim’e tüm ulaşım bir belediye otobüsüyle yapılırdı. Sabah dört-beş gibi başlayan gün eğer 18.45’teki son otobüs kaçarsa atölyede uyuyarak noktalanırdı. O yıllarda yaşanan imkansızlıklar düşünüldüğünde bugün çekilen sıkıntılar çok basit kalıyor. O kuşaklar zorluklardan yılmadı ve gece gündüz çalıştı. Tüm yetersizliklere rağmen küçük sanayi sitelerindeki minicik atölyelerden dünya devlerine meydan okuyan sanayi şirketleri çıkarmayı başardılar. ” diyor.

 

‘Çırak bize emanet, onu kamyonetin arkasına oturtursak ayıp olur’

 

Gece gündüz çalışarak nihayet bir Anadol kamyonet almayı başardıklarını söyleyen Mehmet Göçmen o yıllara ait bir anısını şöyle anlatıyor: “Ostim’deki atölyemizde çalıştığımız yıllarda yetiştirmek üzere komşumuzun oğlunu çırak olarak yanımıza aldık. Ağabeyim kamyoneti kullanırken haliyle şoför koltuğunda oturur, rahmetli babam da onun yanına otururdu… Ön tarafta bir kişinin daha oturabileceği bir koltuk boş kalırdı. Rahmetli babam, ‘Çırak bize emanet, onu kamyonetin arkasına oturtursak ayıp olur’ dediği için, yıllarca yaz kış demeden hep o kamyonetin arkasında tutunarak atölyeye gittim geldim. Yazın neyse de, kışın o soğukta ellerim kamyonetin o metal borularına tutunmaktan, soğuktan uyuşurdu…”

Yeniden demir kesme ve bükme makineleri üretimi başlar

 

1982 yılından itibaren tekrar demir kesme ve bükme makineleri üretimine dönen Göçmaksan, ürettiği makinelerden ayda birkaç tane satmaya başlar. Aylık üretim zamanla beş-altı taneye çıkar. Satış sayısı çok fazla olmasa da gösterilen çaba ve yapılan işin kalitesi takdir kazanır. Arif Göçmen ismi yaptığı her işte “kalite” ile beraber anılmaya başlar. Zaman içinde ürün çeşitliliği de artar ve torna-freze gibi makineler ürün yelpazesine eklenir ve bir süre onların da üretimi devam eder. 1985’te abisi, 1986’da da Mehmet Göçmen askere gider ve dönüşte tekrar babalarının yanında çalışmaya devam ederler. 1990 yılında evlenen Mehmet Göçmen Almanya’ya gider. Fakat bu evliliği uzun sürmez ve kısa süre sonra ayrılır. Almanya’da iş de bulamayan Göçmen Türkiye’ye geri dönerek tekrar çalışmaya başlar. Mehmet Göçmen 1993’te 2 çocuğunun annesi Güler Göçmen ile evlenir.

 

Göçmaksan Makine Sanayi ile şirketleşirler

 

1994 yılında şirketleşme çalışmalarını başlatır Mehmet Göçmen. O güne kadar farklı isimlerle gelen firma, 1994 yılından itibaren Göçmaksan Makine Sanayi Limited Şirketi olarak yoluna devam eder. Şirketin müdürlüğünü üstlenen Mehmet Göçmen aynı zamanda satış ve pazarlama çalışmalarını da üstlenir. Dünyanın çeşitli ülkelerini ziyaret ederek, gözlemledikleri ürünleri Türkiye’de üretebilmek için çaba harcar. 1997 yılına gelindiğinde kurucu Arif Göçmen vefat eder. Arif Göçmen’in vefatının ardından çocuklar ara vermeden çalışmaya devam ederler. 1998 yılında İstanbul Anadolu yakasında bir tesis kurarlar. Daha sonra Avrupa yakasında da bir yer açarlar. 

 

Bauma Fuarı dönüm noktası olur

 

2001 yılında katıldıkları Bauma Fuarı Göçmaksan için dönüm noktası olur. Bauma Fuarı’ndan sonra işe bakışlarının değiştiğini belirten Mehmet Göçmen, “Bauma ile birlikte ufkumuz açıldı. Fuar sonrası fabrikaya yöneldik. Fuar dönüşünde üretimle satışın ayrılamayacağını düşünerek üretimle ilgili konularla da ilgilenmeye başladım. Kız kardeşim Elif Sultan Göçmen’in şirkete ortak olmasından sonra satış ve pazarlama kısmını kardeşime bırakarak tamamen üretime odaklandım.” diyor. Bu sırada Göçmaksan beş-altı düzeyinde olan üretim adedini 50’li  rakamlara yükseltir. Personel sayısı da 25 kişiye çıkar. Üretim tesisini zamanın şartlarına uygun revize ederek üretimde otomasyona ve makine parkurları kurmaya yönelirler. Bu süreçte ilk CNC tezgahlarını da 2003 yılında Tayvan’dan alırlar. Yenilenen üretim parkuruyla birlikte pazara sunulan makine adetleri de artmaya başlar. 2006 yılında tamamlanan yeni üretim tesisleri firmaya büyük güç katar. 2009 yıllarına kadar bu mevcut üretim parkurunda kesme ve bükme makineleri üretimi devam eder.

 

Krizden güçlü çıkarlar

 

2007 ekonomik krizini fırsata dönüştürmeyi bilmesi Göçmaksan’ın büyümesinde etkili olur. Tüm piyasaların tedbirli davrandığı kriz döneminde Göçmaksan çekinmeden çalışmayı sürdürür. Kriz döneminin en fazla iş yaptıkları dönem olduğunu belirten Mehmet Göçmen, “Daha fazla çalıştık, daha fazla borçlandık, daha fazla kazandık. Başka şirketlerden kriz nedeniyle işten çıkarılan son derece kalifiye personeli bünyemizde istihdam ettik. Üretim parkurumuzu genişlettik. Üretmekten vazgeçmedik ve sonuçta kaybeden değil kazanan olduk.” diyor.

Krizden karlı çıkan Göçmaksan, 2009 yılında tüm üretim parkurunu yenileme kararı alır ve müşterilerin tüm beklentilerine cevap verebilecek nitelikte, son teknolojiyle donatılmış yepyeni bir üretim bandı kurar. Bu sayede makine üretim adetleri, 400 adetlere ulaşır. Üretim kalitesinin artmasıyla birlikte taleplerde de artış gerçekleşir ve işler daha da büyür. Özellikle uluslararası fuarlarda yer almaya başlayan firmanın GMS markası ile bilinirliği de artar.

 

Silindir üretimi başlar

 

Zamanla 40-50 farklı model üreten firma, müşterilere özel makineler sunmaya başlar. Kişiye özel çözümleri bazı markalar için fason üretim yapma noktasına kadar taşırlar. Yine müşteri istekleri doğrultusunda hafif inşaat makineleri de üretirler. İnşaat makineleri üretimi zaman içinde asfalt silindiri üretmeye kadar büyür. Başlangıçta küçük silindirler üreten firma zamanla büyük asfalt ve yol silindirleri de üretmeye başlar. Türkiye’de üretimi yapılmayan yol silindirlerini yurt dışına sattıklarını belirten Mehmet Göçmen, “İşin ilginç yanı, bu ürünlerin ihracatını gerçekleştirebilirken Türkiye’ye satamıyor olmamızdır.” diyor. Büyük asfalt ve yol silindirleri üretiminde yabancı bir ortakla işbirliğine gidebileceklerini belirten Mehmet Göçmen, şu an temas halinde oldukları ve işbirliği yapmak isteyen firmalar olduğunu belirtiyor.

Ağır iş makinelerinin üretimi konusunda prototip çalışmalarına devam eden Göçmaksan, zaman içinde üretimini bu noktaya kaydırmayı düşünüyor. Tasarımı tamamen kendilerine ait olan iş makineleri için TÜBİTAK ile de bilgi alışverişinde bulunduklarını belirten Mehmet Göçmen, “Pazarda yer almaya başladığımızda dünya devleriyle rekabete gireceğimiz için hem üretim altyapımızın çok güçlü olması hem de özgün tasarımlarla farklılık sunabilmemiz çok önemli. Artık uluslararası arenaya çıktığımızda ağır iş makineleri üretiminde dünya devi şirketlerin rakip olarak nitelendirdiği, onlarla aynı kategoride gösterilen bir firma olarak devam etmek istiyoruz.” diyor.

 

“19 yaşına kadar pazar günü ya da tatil nedir bilmedim.”

 

İlkokuldan mezun olduğu 11 yaşından bu yana iş hayatının içinde olduğunu belirten Mehmet Göçmen, “Çocukluğumda oyuncağım makineler, oyun alanım atölyemizdi. 19 yaşına kadar pazar günü ya da tatil nedir bilmedim. Pazar günleri benim için ürünlerin satılacağı günlerdi. Ulustaki bitpazarında iki metrekarelik bir alana bezimi serer, ürünlerimi yayar müşterilerimi beklerdim. Yaz, kış, yağmur, çamur demeden her pazar yerimi alırdım. El arabacılığı ile başlayıp bugünlere gelebilmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Büyük mesafeler kaydetmiş olabiliriz fakat nereden geldiğimizi hiç unutmadık. Kafama koyduğum bir şeyi yaparım. İş konusundaki öngörülerim bazen insanlara çok hayalci ya da delice gelebilir. Ama sonuçlar düşündüğüm doğrultuda çıkınca, çevremdekilerin güveni ve inancı daha da artıyor. Çılgınca görünen hedefler bizi hep daha ileriye taşıdı. Çünkü biz hep gidilmemiş yollara girdik ve bizden sonrakiler için önder olduk.” diyor.

1960 yılında 16 metre karelik küçük bir atölyede üretime başlayan Göçmaksan, bugün 60’a yakın makine çeşidiyle, 8.500 ve 12.500 m2, toplamda 21.000 m2’lik 2 ayrı fabrikada, Ankara ve İstanbul’da toplam 6 ofisiyle ve 130’a yakın personelle çalışmalarına devam ediyor. Haziran 2013 tarihi itibariyle Anonim Şirket’e dönüşen firma 44 ülkedeki direkt bayiliği ile 94 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

 

Kaynak: Makine İhracatçıları Birliği Moment Expo Dergisi


TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ