Bu haberi 74. Sayı'da, 18. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 385 kişi tarafından okundu.
Akyapak Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak: “Büküm Makinalarında Dünyada İlk Üçteyiz”

Akyapak Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak:

Büküm Makinalarında Dünyada İlk Üçteyiz

Bursa’da sac, boru ve profil bükme makineleri ve dünyada yalnızca sayılı üreticinin faaliyet gösterdiği çelik konstrüksiyon hatları üreterek pazarda dikkatleri çeken Akyapak; teknolojik ürünleriyle katma değerli makinalar üretiyor. Endüstri 4.0 sürecine yüksek teknoloji ve yüksek kalite sahibi ürünlerle dahil olan firma, Avrupa pazarındaki etkinliğini artırmaya odaklandı.

 

BURSA- Akyapak Makine; pazarda sac, boru ve profil bükme makinaları ve dünyada yalnızca sayılı üreticinin faaliyet gösterdiği çelik konstrüksiyon hatları üretimi ile dikkatleri çekiyor. Firma, bu ürünlerin yanında bombe presler, kaynak çözümleri ve oxy&plazma kesim makinaları ile de birçok farklı sektörün ihtiyaçlarını karşılıyor. Yıllık ortalama bin 500 adet makina üreten Akyapak, bu üretimin yüzde 80’nini ihraç ediyor. Altı kıtada, 112 ülkede Akyapak makinaları çalışıyor.

 

Akyapak’ın kuruluşundan ve kapasitesinden bahseder misiniz?

Öncelikle metal işleme makinaları arasında sektörümüzün öncülerinden olmanın gururunu yaşadığımızı paylaşmak isterim… Tabi bu gurur; biz Akyapak ailesinin omuzlarındaki yükü de artırıyor. Her geçen gün kendi standartlarımızı yükselterek, daha da başarılı projeler ortaya çıkarabilmenin arzusu ile çalışıyoruz. Bugün ülkemizin sayılı üreticilerinden biri olan Akyapak’ın geçmişe uzanan yolculuğu çok eskilere dayanıyor... 1962 yılında başlayan bu yolculuk, muazzam bir tecrübe ile 32 bin metrekarelik kapalı alanda devam ediyor.

 

Genel anlamda ne tipte ürünlerle hizmet sunuyorsunuz?

Büyük ve zorlu malzemeler için güçlü çözümler isteniyorsa tercihiniz Akyapak makinaları olmalı… Teknolojik yatırımlarımız ve yenilikçi Ar-Ge departmanımız ile HEB-1000 profili zor yoldan (kılıcına) kıvıran  hidrolik profil kıvırma makinesi APK 1000 modelimiz sektörde bugüne dek yapılmış en büyük hidrolik profil kıvırma makinelerinden biri bildiğiniz gibi. Bunlar güzel, bizleri heyecanlandıran projeler... Metal bükmenin yanında delme, kesme ve kaynak çözümleri ile hayatın içinde yer alıyoruz. Akyapak makinaları enerji, inşaat, otomotiv, denizcilik, havacılık, ısıtma-soğutma, petrokimyal savunma sanayi gibi çok geniş bir alanda uygulamalar ve çözümler sunuyor. Ayrıca Türkiye’de öncüsü olduğumuz CNC profil ve plaka delme, kesme ve markalama makinaları da üreterek Türkiye teknolojisini dünyaya taşıyoruz. Üretim kapsamımıza aldığımız kaynak çözümleri ile de metal işleme alanında çok geniş bir yelpazede tecrübemizi göstermiş oluyoruz. Kaynak çözümlerimiz ile kaynak işlerinin daha hızlı ve kolayca yapılmasını sağlayan kolon bom, kaynak pozisyonerleri ve çeviriciler üretiyoruz.

 

AKYAPAKUSA; TAMPA’DA BİN 500 METREKARE SHOWROOM’DA

“Türkiye’nin en büyüklerini, dünyada da daha büyüğü olmayan silindir ve profil bükme makinalarını ürettik.” diyen Akyapak Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak, müşterilerinin üretimlerine katma değer sağlayacak yüksek teknolojili çözümler sunmaya ve yenilikçi Ar-Ge departmanıyla ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi. Daha fazla katma değerli üretim ve daha fazla ihracat hedeflerini koruduklarından bahseden Levent Akyapak, sektörlerindeki 56 yıllık deneyim ile üretime devam ederken, kapasitelerini artıracak yatırımların fizibilitesini tamamladıklarını ve harekete geçtiklerini belirtti. 8 bin metrekarelik kapalı alana sahip, ek üretim tesislerinin kurulum sürecine başladıklarının bilgisini veren Akyapak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye dışında da yatırımlar yaptık ve bu yatırımlarımızı geliştirerek yönetiyoruz. Amerika ve Rusya’da satış ve servis hizmetlerini yerinde sunabilmek amacıyla açtığımız AkyapakUSA ve AkyapakRussia’da kadrolarımızı güçlendirdik. AkyapakUSA yapılanmamız için Tampa’da bin 500 metrekare büyüklüğünde showroom açtık ve burada tüm ürün gruplarımızdan stok makinalarımızı hazır bulunduruyoruz. Markamız ve kaliteli ürünlerimizle birlikte satış ve servis taleplerine hızlı yanıt vererek rekabet gücümüzü gösteriyoruz. Kullanıcılarımızın, ürünlerimize yönelik ifade ettikleri çok olumlu dönüşler var. Amerika gibi teknolojinin merkezinde, kullanıcımız çelik konstrüksiyon hattımızın kalitesinden, teknolojisinden o kadar memnun kalıyor ki ‘Makina zaten bir harika’ ifadesini kullanıyor. Elbette ki bu, yıllarını makina sektörüne vermiş bir iş adamı olarak tüm Türk makinacıları adına beni gururlandırıyor, azmimi perçinliyor. Bu güzel değerlendirmeleri farklı kanallarda da paylaşıyoruz. Tüm bunlarla birlikte Amerika için fuarlara katılım ve yerinde pazar araştırmaları ile pazara uzun vadeli bir bakış açısı ile yaklaştığımızı söyleyebilirim.”

Rusya pazarı ile ilgili de “Hem coğrafi yakınlığı hem de uzun vadeli ticari ağımızla Rusya pazarında sanayinin göstereceği yapısal gelişimde yerimizi almak istiyoruz.” ifadesi kullanan Levent Akyapak, bu iki ülke üzerinden yeni ülke pazarlarına ihracat gerçekleştirecek adımlar artmaya devam edeceğiz. Öte yandan ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek üzere sürekli olarak çalışmaya da devam ediyoruz.” dedi.

 

Firmaların yüksek hassasiyet ve toleranslardaki beklentileri sizi nasıl etkiliyor?

Şu anda yüksek teknolojili hassas CNC makinalar üretiyoruz. Sektörün beklentilerini karşılama noktasında makinalarımız müşterilerimizin en iyi sonuçları almaları için geliştirildi. Gelen taleplere ve sağlamak istediğimiz çözümlere göre de sürekli bir gelişimin peşindeyiz. Bu anlamda da sektörün ihtiyaçlarını ve gelişmeleri yakından takip ederek sürekli iyileştirme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Diğer yandan yazılım alanındaki çalışmalarla kullanıcı dostu uygulamalar makinalar da yer alıyor. Dünyanın önde gelen üreticileri gibi, bizim de Akyapak ürün gamı içerisinde yer alan makinalarımızın büyük bir bölümünün yazılımları bünyemizdeki ekibimiz tarafından geliştiriliyor. Böylelikle müşterilerimizin karşılaştığı sorunlara en hızlı şekilde müdahale ederek çözüm sağlayabiliyoruz.” dedi. Önümüzdeki dönemde Endüstri 4.0’a uyumlu, yüksek teknoloji sahibi ürünlere yönelen firmaların diğerleri ile arasında fark olacağına inandıklarını kaydeden Levent Akyapak, bu öngörüyle yüksek teknolojiye yatırım yaptıklarını ve Akyapak’ın farkının burada ortaya çıktığını ifade etti.

 

“ÜLKEYE KATKISI EN YÜKSEK SEKTÖRLERDEN BİRİYİZ”

Faaliyet gösterdikleri alanda küresel pazar koşullarından da bahseden Akyapak, makina sektörü gelişimini şu sözlerle değerlendirdi: “Sektörümüzün Türkiye’de ihracata katkısı, yarattığı istihdam ve oluşan katma değer bakımından ülkeye katkısı en yüksek sektörlerden bir tanesi… Ülkemize katkıları sebebiyle devletin makina sektörüne olan desteği artırılmalı… Sektörümüzün, gelişime açık noktaların yeniden düzenlenerek, destekler verilmesi önce sektörün ardından ülkemizin gelişimi açısından çok önemli… İhracat potansiyelimiz sebebiyle ekonomimizin kritik sektörlerinden biri olan sektörümüzde Güney Kore ve Tayvan modellerinin yarattığı mucizeler örnek alınmalı…” şeklinde konuştu.

 

 

 

Azim ve Kararlılıkla Gelen Bir Başarı Hikayesi…

 

Bugünkü Makedonya topraklarından Türkiye makina sektörünün kalbi Bursa’ya uzanan muhteşem bir göç hikayesi… Bursa’da kök salan ve dünyaya başarısını ispatlayan Akyapak Makine ikinci neslin  devamında, 56 yıllık tecrübesini geride bırakmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyor. Yaşanan onca  zorluğun ve bin bir emeğin ardından gelinen noktada Akyapak Makine’nin Yönetim Kurulu Başkanı  Levent Akyapak’ın ağzından başarı öyküsünü dinledik.

 

 “Biz aslen Yugoslavya göçmeniyiz. 1930’lu yıllarda dedem Üsküp’te yaşardı. Üsküp’te ise geçimini hayvancılıkla sağlarmış. Osmanlı’nın dağılmasının ardından Balkanlar Türkler için yaşanması zor bir coğrafyaya dönüşünce dedem Yahya Akyapak ile eşi Hafize Hanım, tüm Rumeli Türkleri gibi genç Türkiye Cumhuriyeti’ne göçüp göçmeme konusunda karar verme aşamasına gelmişler. Eşi Hafize Hanım ile enine boyuna düşünmenin sonucunda en doğrusunun Türkiye’ye göçmek olduğuna karar vermişler.”

 

Akyapak Makine’nin Temelleri Atılıyor…

“Bursa’da da hayvancılığa devam eden Yahya Akyapak’ın Fevzi, Kazım ve Saim adlı üç çocuğu olur. Ancak kardeşler hayvancılıktan çok, o zaman Bursa’da yeni yeni gelişmeye başlayan makine

sanayisinde çalışmayı tercih ederler. 1960’li yıllara gelindiğinde  ise babam Fevzi Akyapak öncülüğünde Kayhan Çarşısı’nda 90 metrekarelik torna tesviye atölyesi ile Akyapak Makine’nin temelleri atılmış. Babamlar ilk olarak soba borusu bükme makinaları ürettikleri atölyede üç kardeş 1980’e kadar birlikte çalışmış.”

 

50 M2’den 32 Bin M2’ de Üretime Giden Yol…

“Lise çağına geldiğimde bir yandan Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde okurken bir yandan babamın atölyesinde ter döktüm. Askerden döndüğümde ise babam Fevzi Akyapak, beni de yanına alarak kardeşlerinden ayrıldı. Ayrıldı; ama tabii yeterli sermaye yok. Elimizde başka yapabileceğimiz iş de yok. Bursa’nın Yıldırım semtinde 50 metrekarelik küçük bir atölye açtık. Başlangıçta yalnızca bir torna, bir matkap ve bir planyamız vardı. Yeri geldiğinde çelikleri, sacları ellerimizle keserdik. Yoktan var etmeye çalışıyorduk.”

 

Kendi Yolunu Çizdi, Tek Başına Devam Edecekti.

“Yaklaşık dokuz sene boyunca babamla birlikte çalıştık.  Ancak, içimde fırtınalar kopuyordu, daha büyük işler, farklı projeler vardı hep kafamda…” diyen Levent Akyapak, babasının da rızasını alarak tek başına devam etmeye karar vermiş:  “1989’a gelindiğinde, içimdeki girişimcilik ruhu, başarı isteği cesaretimi daha da kuvvetlendirdi.   Tek başına yola devam edecektim. Mevcut şartlarda, büyük cesaret isteyen bir karar o zaman için… Hem dönem itibariyle zorlu yılların yaşandığı, hem de ekonomik anlamda yeterli olmadığım bir zamandı. Ancak kararımı vermiştim. Bir arkadaşımın atölyesinde raylı pencere sistemlerinin açılıp kapanmasını sağlayan makara kalıplarını yaparak biraz sermaye toplamayı başardım. Bu parayla 1992 yılında Anadolu Mahallesi’nde 150 metrekarelik bir atölye kurdum. Canla başla çalıştım ve Akyapak Makine olarak bükme makinalarını üretmeye tek başına devam ettim. Üç yıl içerisinde ihtiyaçtan dolayı atölyeyi büyütüp yeni makinalarla üretimimizi güçlendirdik. Sonra da başarı geldi. Her üretimden sonra başka firmalar da bizimle çalışmak istediğini söyledi.”

 

“İhracat, Disiplinli Bir İş Ve Çok Meşakkatli Ciddi Bir Çalışma İstiyor.”

İstikrarlı olarak ilerleyen Akyapak Makine, 1996 yılında, ilk olarak Hamburgh’taki bir firmaya bir tır makina satarak, ilk ihracatını gerçekleştirmiş olur.  “İlk ihracatımız Almanya’ya gerçekleşti. Bu bizim için ayrıca önem teşkil eden bir projeydi. İlk kez yurt dışına açılıyorduk, hem de makinanın anavatanına tamamen yerli ürettiğimiz kendi markamızla makinamızı satacaktık. Hepimiz oldukça heyecanlıydık, çok titizlenerek çalışmıştık. İşte bu ihracatımızdan o günün parasıyla 55 bin mark civarında bir para kazandık. Bizim kapasitemiz için oldukça büyük bir paraydı; ama bunun daha başlangıç olduğunun bilincindeydik. Ürettiğimiz makinanın nakliyesini gerçekleştirdik. Almanya’ya makinalarımızı götürdük; ama tam altı tır siparişle döndük. Ne kadar çalışırsak bir o kadar daha iş geliyordu. Üretim hattımız aldığımız siparişlere yetmeyince atölyeyi 300 metrekare daha büyüttük. Almanya ile yaptığımız başarılı çalışmamız sonrasında bu sefer Avrupa’nın diğer ülkelerinden de siparişler gelmeye başladı. İhracat, disiplinli bir iş ve çok meşakkatli ciddi bir çalışma istiyor. Ve bizde ilk gün kü heyecan ve hassasiyetimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

 

“Teknolojiye Hep Önem Verdik”

Soba borusu bükme makinaları üreterek çalışmaya başlayan Akyapak Makina, 2000’li yılların başında 40-50 mm’ lik sacı bükebilen makinaları imal eder hale gelir. Teknolojiye yatırım yapmanın önemine değinen Levent Akyapak; “Teknolojiye hep önem verdik. Ürettiğimiz makinaların ve kendi üretim hattımızın son teknolojiye uymasını hatta onun önüne geçmesini istedik.  Bu kapsamda 2005 yılında Akçalar Sanayi Bölgesi’nde alınan araziye 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika yaptık. Ancak talebin artmasıyla kapalı alanı önce 16 bin daha sonra 21 bin metrekareye yükselttik. İşte bu gerçekten büyük başarıydı. 50 metrekareden 21 bin metrekareye uzanan bir başarı hikayesini gerçekleştirmiştik. Ama hedefimiz daima daha yukarılara çıkma, daha fazla iş imkanı sağlayabilmek… İşte halen bu düüncelerle işimizin başındayım ”

 

“Başarı Hiç Kimseye Altın Tepside Sunulmamıştır…”

AKYAPAK Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya’da hiçbir şey azmin yerini tutamaz. Yetenekli olmak asla tek başına yeterli değildir. Hepimiz etrafımıza biraz dikkatli baktığımızda  yetenekli, eğitimli ama başarısız insanlar olduğunu görebiliyoruz. O zaman demek ki, herkes önce işini en iyi şekilde yapmalı ve asla vazgeçmeden çalışmalı… Böylelikle ülkemizde her iş en iyi şekilde yapılır ve verimlilik artar. Kazananlar, işlerine odaklananlardır. Unutmayalım, başarı kimseye altın tepside sunulmamıştır. ” 

 

 

 

 

 

 


TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ