Bu haberi 21. Sayı'da, 71. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 221 kişi tarafından okundu.
Umut Sarının İçinde 3. Kur Eğitimleri Sakarya’da Gerçekleştirildi

STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye’de afet sonrası arama kurtarma çalışmaları konusunda yaşanan sıkıntıları gidermek için AKUT (Arama Kurtarma Derneği) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Umut Sarının İçinde” adlı projesi kapsamında verilen eğitimler tüm hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar tamamlanan iki kurda toplam 50 belediye operatörüne kurtarma eğitimi verildi. SİF İş Makinaları, 2014 yılında toplam 100 operatöre daha, hayata geçirdiği proje kapsamında, kurtarma eğitimi verilmesini hedefliyor.

 

SİF İş Makinaları Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Direktörü Esra Temel Vurgun eğitimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada “2014 eğitimlerini İstanbul dışındaki belediyeleri de kapsayacak şekilde planladık ve üçüncü Kuru Sakarya Belediyesi’nde görev yapan 25 iş makinası operatörüyle gerçekleştirdik. 10-13 Şubat tarihlerinde Sakarya’da, CYB İnşaat bünyesinde gerçekleşen teorik eğitimin ardından, 16 Şubat Pazar günü İstanbul Ataşehir’deki AKUT Eğitim Enstitüsü’nde yapılan uygulama eğitiminde kursiyer operatörler, tüm gün boyunca JCB 3CXSM kazıcı-yükleyici ile açık alanda kurulan enkaz simülasyon alanında iş makinası kullanma pratiği yaptılar. Eğitime katılan operatörler, Birleşmiş Milletler tarafından verilen Afet Lojistik Uzmanı sertifikası almaya hak kazandılar” dedi.

 

Vurgun, operatörlere arama kurtarma faaliyetlerinde yeni yöntemleri öğreten bu eğitimlerle, kurtarma çalışmalarında iş makinalarının doğru kullanılması ve afet zamanında iş makinalarından en yüksek verimin alınmasının hedeflendiğini ifade etti.

Belediye operatörlerine dünya standartlarında kurtarma eğitimi

SİF İş Makinları ve AKUT işbirliğinde hayata geçirilen “Umut Sarının İçinde” projesiyle, belediyelere bağlı iş makinası operatörlerine Birleşmiş Milletler, İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) kılavuzuna uygun olarak AKUT’un deneyimlerinden, tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan doğru ve yanlış örneklerin derlendiği eğitimler veriliyor. Bu eğitimler içerik olarak dünyanın en ileri arama-kurtarma eğitimlerinden biri. Eğitimlerin ardından operatörler, “Afet Lojistik Uzmanı Sertifikası” almaya hak kazanıyor. Böylece, bu operatörlerin, can ve mal kaybına, yaralanmaya yol açan deprem, heyelan, su baskını, kaya ve çığ düşmesi gibi doğal afetler esnasında daha bilinçli bir şekilde arama kurtarma yapması ve iş makinalarını daha doğru bir şekilde kullanması bekleniyor. Eğitim alan operatörler sadece Türkiye için değil, diğer ülkelerde olabilecek herhangi doğal afet durumunda da arama kurtarma ekipleriyle birlikte çalışabilecek.

Hedef 5 yılda sertifikalı 1000 belediye operatörü

 

Senede 5 kur halinde düzenlenmesi planlanan eğitimlerin her bir kurunda en az 20 operatörün eğitilmesi hedefleniyor. Projenin önümüzdeki sene tüm Türkiye geneline yayılarak devam etmesi amaçlanıyor. AKUT Ataşehir Eğitim Enstitüsü tarafından verilen eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yaklaşık 30 farklı başlıkta verilen eğitimlerin pratik bölümü için açık alanda bir enkaz simülasyonu kuruluyor ve operatörler bu enkaz alanında iş makinası kullanma pratiği yapıyor. Eğitimler sırasında SİF İş Makinaları tarafından temin edilen JCB marka iş makinaları kullanılıyor. 

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ