Bu haberi 2. Sayı'da, 46. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 408 kişi tarafından okundu.
ÖZ GÖZDE ve ARÜSDER İŞBİRLİĞİ İLE EĞİTİME DESTEK


    ARÜSDER ile IVECO’nun Ankara-Bursa ve Eskişehir bölgesinde faaliyet gösteren Ana Bayii Öz Gözde Otomotiv, eğitime destek olmak amacıyla önemli bir projeye imza atıyor. Teknik eğitim veren üniversite ve meslek liselerin motor bölümlerinde kullanılmak üzere araç parçası temin etmeyi amaçlayan proje kapsamında, ihtiyaç olan okullara gereken malzemeler tedarik edilerek öğrencilerin uygulama yapmalarına olanak sağlanacak. Teorik bilgi konusunda yeteri kadar donatılan; ancak yeterince pratik yapma olanağı bulamayan öğrencilerin bu eksiklerinin giderilmesi amacıyla başlatılacak proje tüm Türkiye’yi kapsayacak.
İhtiyaç duyulan aksamların ARÜSDER’e bildirilmesi halinde ücretsiz olarak temin edilerek ilgili kuruma teslim edilmesi sağlanacak. ARÜSDER Genel Başkanı Burhan Fırat projenin amacını şöyle açıklıyor;
“Özellikle imalat sektöründe ciddi bir nitelikli eleman boşluğu var. Şu an, birçok işletme kendi içinde sahip olduğu yetkin usta ve mühendislerinin birikimlerinin aktarılması yoluyla personel istihdam etmeye çalışıyor. Bu çok maliyetli bir iş. Hem uzun zaman alması hem de yetiştirilen elemanın devamlılığı konularında büyük bir sıkıntı var. Dolayısıyla, akademik eğitim alan gençlerimizin sektöre kazandırılması şart. Ancak bu gençlerimize, teorik eğitimin yanında uygulama eğitimini de vermek gerekli. Okullarında gereken eğitimi çok değerli hocalarından alan bu gençlere, bizler de destek olmak istiyoruz. Bu nedenle, derneğimiz bünyesindeki otomotiv firmalarının gereken hassasiyeti göstereceğini düşünüyorum.”
Proje ile ilgili konuşan Öz Gözde Otomotiv yetkilileri konu ile ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti:
“ARÜSDER ile işbirliği yaparak gerçekleşecek olan bu projeye yürekten inanıyoruz. Sektörün her aşamasında kaliteli insan gücüne ciddi anlamda gereksinim var. Ne yazık ki; gençlerimiz bazı okulların motor bölümlerinden, motor söküp takmadan mezun oluyorlar. Bu da, okul sonrası dönemde, çalışma hayatlarında çok büyük zorluklar yaşamalarına sebep oluyor. Bizler kurum ve kuruluşlar olarak her şeyi devletten beklemek yerine , katkı yapmalı, destek olmalıyız. Bu amaçlar, Öz Gözde Otomotiv olarak; bilinçli, bilgili, görgülü gençlerimize gelecek dönemde iş olanakları dahi yaratabilmek kararlılığındayız. Hali hazırda, bazı markaların bu yönde girişimleri hatta uygulamaları var. İstiyoruz ki; donanımlı gençlerimiz yarınlarına daha ümitli bakabilsinler. Hatta okullarından mezun oldukları zaman “kapı kapı iş arayan değil” “aranan” kişi olsunlar”.
    Tüm bu amaçlar doğrultusunda başlatılacak olan çalışmalar, ilk olarak Şırnak’ta hayata geçirilecek; proje için müracaatlar ise ARÜSDER Genel Merkezi’ne yapılacaktır.

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ