Bu haberi 24. Sayı'da, 40. sayfada bulabilirsiniz.
Bu haber sizden önce 272 kişi tarafından okundu.
Yeni Nesil Elektrikli Hidrolik Sistem (EHS)

Profimak olarak 2010 yılında başlattığımız AR-GE çalışmaları sonucunda 2012 yılında EHS’yi  (Elektrikli Hidrolik Sistem) müşterileri ile buluşturmaya başladık. 

 

EHS sistemini kısaca anlatmak gerekirse; 

• Üst yapılı araçlarda PTO aracılığı ile motordan alınan güce alternatif olarak elektrik enerjisinin kullanılması prensibine dayanır. Sistemin temel parçaları elektrik motoru, akü grubu, şarj ünitesidir. Sistemden üretilen enerji üst yapının temiz enerji ile çalıştırılmasını sağlayacaktır.

 

İlk uygulamaları çöp kamyonlarında gerçekleştik. Şu anda 25 den fazla firmanın 50 aracında  sistem kullanılmakta. Daha sonrasında kar bıçaklı – tuz sericili araçlarda uygulama yapıldı. Şu anda yol süpürge araçlarında AR-GE çalışmaları devam etmekte. EHS özellikle yakıt tasarrufu, çevresel katkılar, sessizlik ve kolay kullanım konusunda kendini kanıtladı. EHS PR-1 modelinde farklı firmaların kendi kullanım alışkanlıklarına göre yaptıkları ölçümlerde yakıt tasarrufu %13,4 ile %18 arasında değişkenlik gösterdi.

 

Profimak; 2014 yılına yenilikler ile başladı ve PR-2,  PR-3 modellerini devreye aldık. 

 

EHS PR-2 sistemi temel olarak PR-1 ile aynı donanıma sahip araç üzerindeki alternatör haricinde aracı 220 volt ile dışarıdan da şarj edebilmektesiniz.

 Özellikler araçlarını yoğun kullanan müşterilerimiz için geliştirdiğimiz modelde araç çalıştığı sürece araç üzerine bağlanan ilave alternatör ile akümülatör grubu şarj edilmekte. Sistemde ek olarak aracı durduğu yerde (araç motoru çalıştırmaya gerek kalmadan) dışarıdan alınacak 220 V enerji  ile şarj etmeye yarayan ikinci bir şarj ünitesi de eklendik.

 

EHS  PR-3’ün diğer sistemlerden en büyük farkı; diğer iki sistemde 225 Ah lik standart akü kullanılmasına karşılık PR-3 modelinde traksiyonel akü kullanılmakta. Buda bize araç çalışmasa bile çöp kasasının uzun bir süre (yaklaşık 8 saat) çalıştırma avantajı sağlıyor. Özellikle Pazar bölgeleri, AVM ve fuar alanları gibi aracın sabit durarak çöp aldığı noktalarda motorin tüketimini “0” a indiriyor.

 

Hedefimiz Elektrikli Hidrolik Sistemi çöp kamyonu, karla mücadele araçları, yol süpürme araçları dışındaki tüm üst yapılı araçlarda uygulamaya almak. Böylece ekonomi ve çevreye duyarlılıkta üstümüze düşen görevleri de yerine getireceğimizi düşünmekteyim. 

TÜM HABERLER
YAZARLARIMIZ