Bu makaleyi 1. Sayı'da, 74. sayfada bulabilirsiniz.
Bu makale sizden önce 494 kişi tarafından okundu.
Merhabalar,

Merhabalar,

Yayın hayatımıza başladığımız bu ilk sayımızda sizlerle birlikte olmanın vermiş olduğu heyecanı çok yoğun şekilde yaşamaktayız. İlk sayımızda sizlere iş güvenliği alanında kıyafetlerin başlıca öneminden bahsetmek istiyorum.

İş güvenliği her geçen gün önemini giderek arttırmaktadır. Geçmişte yaşanan acı tecrübeler Devletimizin ve firmaların bu konuya daha çok eğilmesini sağlamakta ve insan hayatı odaklı iş güvenliği kuralları çok daha fazla denetlenerek artırılmakta ve uygulanmaktadır.

Yapılan iş esnasında giyilen kıyafet iş güvenliğinin en temel unsurlarından birini oluşturmaktadır. Çünkü kıyafet başlıca koruyucu bir malzeme olmakla beraber aynı zamanda firmaların kurumsal kimliklerini, işçilerine ve çevrelerine verdikleri önemi de göstermektedir.  Unutulmamalıdır ki iş kıyafeti yalnızca bir giysi değildir. Kullanıcısını çalıştığı süre boyunca, yaptığı işin doğurmuş olabileceği çeşitli tehlikelerden korumak iş kıyafetinin başlıca görevidir. Yanlış iş kıyafeti seçimi kullanıcısına çok büyük zararlar verebilir ve aynı zamanda firmaları da büyük zararlara uğratabilir.

İş güvenliğinin en önemli noktası insandır. İş güvenliği kuralları önce insanı korumak daha sonrada iş verimliliğini en üst düzeye çıkartmak üzerine kurulmuştur. Bazı firmalar bunu her ne kadar masraf olarak görseler de, iş kıyafetleri günümüzde iş dünyasının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yanlış yapılan kıyafet seçimleri çok ilginç maddi ve manevi kayıplara yol açabilir. Çok basitçe, işçiyi fazla terleten bir kıyafetin veya işçiyi üşüten bir kıyafetin işçinin hasta olmasına, sonuç olarak ta iş gücü kaybına yol açacağını unutmamamız lazım, yada dış mekanda çalışan özellikle de trafik ortamında çalışan bir işçiye yüksek görünürlüğü olmayan en basitinden bir yelek verilmemesi, işçinin ezilerek hayatını kaybetmesine sebep olabilir ki bunun gibi bir çok örnek ülkemizde yaşanmış ve yaşanmaktadır. 10 TL değerindeki bir üründen kaçan işveren, işçisinin hayatını kaybetmesine sebep olurken kendinin de çok büyük cezalara çarptırılacağını unutmaktadır.

İş kıyafeti seçimi yaparken dikkat edilecek en önemli unsur, kıyafetin kullanılacağı yer ve çalışma şartları olmalıdır. Dış mekan çalışmalarında muhakkak EN471 ( Yüksek Görünürlük Özelliği Olan Kıyafetler ) normuna uygun ürünler seçilmeli, kış şartlarında su geçirmez kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetler rahat ve kullanışlı olmalıdır. Kullanılan kumaşların insan sağlığını etkileyici kansorejen maddelerden arındırılmış boyalarla boyanmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle çalışanının son kullanıcı ile temas ettiği noktalarda kıyafet çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Personelinizin üzerindeki kıyafet sizin kurumsal yüzünüzdür. İnsanlar artık benzinliklere ve marketlere girerken çalışanların kılık ve kıyafetine çok önem veriyorlar, bir firmanın elemanı ile konuşurken karşılarında temiz ve düzgün kıyafetli muhatap arıyorlar. Firmalar müşterilerini fabrikalarına davet edip onları üretim bölümlerinde dolaştırırken personellerinin kıyafetlerini gururla sergilemek istiyorlar.

İş kıyafeti deyip geçmemek lazım, kurumsallaşma, iş güvenliği ve iş verimliliği anlamında çok büyük önem taşıyan iş kıyafeti artık ülkemizde de ciddiye alınmaya başlandı. Nasıl ki firmanızın kurumsal kimliğine önem veriyorsunuz, iş kıyafetinin de kurumsal kimliğinizin en önemli parçalarından biri olduğunu unutmayınız.

Vahap AKAR

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ
 SİZ KİMİN AKLINI ALIRDINIZ? - Sayı : 39
 Merhaba, - Sayı : 37
 Hatırı sayılır bir aradan sonra tekrar merhaba, - Sayı : 36
 “İflas Erteleme” - Sayı : 13
 İNOVASYON - Sayı : 9
 SOSYAL MEDYA - Sayı : 8
 Bir seneyi daha bitirdik. - Sayı : 7
 İçinizdeki Gücü Küçümsemeyin - Sayı : 6
 İş Güvenliği ve Önemi - Sayı : 5
 YAKIN PLAN: ÇEVRE SORUNSALI - Sayı : 4
 UNUTMAYALIM, “MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELES - Sayı : 3
 Ekonomi’nin En Büyük İki Problemi: Kayıt Dışı Ekon - Sayı : 2
ajans365.com.tr