Bu makaleyi 7. Sayı'da, 48. sayfada bulabilirsiniz.
Bu makale sizden önce 200 kişi tarafından okundu.
Bir seneyi daha bitirdik.

Bir seneyi daha bitirdik. İyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla koca bir yıl daha geçti. Şimdi şöyle arkamıza yaslanıp düşünme zamanıdır, 2012 yılı benim için nasıl geçti?

Her yeni yıl başlangıcında birçoğumuz oturup düşünürüz. Yeni yılda neleri yapacağım neleri yapmayacağım. Bazı kararlar alırız,  bu kararların bir kısmı her yeni yılda alıp uygulayamadığımız kararlardır ama olsun bu artık yeni bir yıldır, yeni başlangıçların yapılacağı, yeni temiz bir sayfanın açılacağı yıldır. Bu kararları uygulamak için kendimize sözler veririz. Hayatımızın bir takvim yaprağının değişmesi ile değişebileceğine inanırız belkide.

Kimimiz bunu başarır kimimiz başaramaz. Ama kesin olan bir şey var ki, birçoğumuz geriye dönüp baktığında bitirdiğimiz sene içerisinde aklının ucundan bile geçirmediği birçok şey yaşamıştır, bazılarımızın hayatı kökünden değişmiştir ve sene sonunda çoğumuz geriye dönüp baktığı zaman vay be ne çok şey yaşamışım son bir yılda der.

Şirketler içinde durum çok farklı değildir. Her yılbaşında şirketler de oturup o sene için planlar yaparlar, satış hedeflerini, üretim durumlarını planlarlar. Kendilerine büyük hedefler koyarlar. Yeni müşteriler ve pazarlar belirlerler. Sene içerisinde de var güçleri ile bu hedefleri gerçekleştirmek için çabalar dururlar. Şirket ne kadar büyükse, ne kadar kurumsal ve güçlüyse hedeflerde o kadar büyük ve acımasızdır aslında. Sene sonu geldiğinde de bu sefer senenin nasıl geçtiği değerlendirilmeye başlanır. Geriye dönüp bakılır neler yapmışız neler yaşamışız diye.

İster şirket olsun ister şahıs bir yıl uzun süre ve hayat insanın karşısına sürekli sürprizler çıkartıyor ve bazen bütün hesapları bütün planları alt üst edebiliyor.

Yukarda da dediğim gibi şimdi oturup muhasebe yapma zamanı, nasıl bir yıl geçirdik, istediklerimizin ne kadarı oldu, beklenmedik neler yaşadık ve nerelerde hatalar yaptık. Bu çok önemli bir muhasebe aslında, insan her zaman düşünmeli, yeni planlar programlar yapmalı, hatalarını iyi değerlendirmeli ve bu hataları tekrarlamamak için elinden geleni yapmalı.

Hata tekrarlanırsa hata olmaktan çıkar ve unutmayalım ki salak adam aynı yoldan gidip farklı sonuç elde etmeyi bekleyen adamdır.

Şimdiden hepinize güzel mutlu sağlık dolu bir sene diliyorum. Umarım gönlünüzden geçenleri gerçekleştirebilirsiniz.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ
 SİZ KİMİN AKLINI ALIRDINIZ? - Sayı : 39
 Merhaba, - Sayı : 37
 Hatırı sayılır bir aradan sonra tekrar merhaba, - Sayı : 36
 “İflas Erteleme” - Sayı : 13
 İNOVASYON - Sayı : 9
 SOSYAL MEDYA - Sayı : 8
 İçinizdeki Gücü Küçümsemeyin - Sayı : 6
 İş Güvenliği ve Önemi - Sayı : 5
 YAKIN PLAN: ÇEVRE SORUNSALI - Sayı : 4
 UNUTMAYALIM, “MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELES - Sayı : 3
 Ekonomi’nin En Büyük İki Problemi: Kayıt Dışı Ekon - Sayı : 2
 Merhabalar, - Sayı : 1
ajans365.com.tr